NASA to nieefektywny, przerośnięty moloch. Opublikowano raport krytykujący tę instytucję
Najnowszy raport dotyczący kosztów działalności NASA jest dla tej instytucji miażdżący. Narodowa Agencja Aeronautyki to niewydolny moloch, w którym niegospodarność i mnożenie kosztów są codziennością. Oto szczegóły tego sprawozdania.
Najnowszy raport dotyczący kosztów działalności NASA jest dla tej instytucji miażdżący. Narodowa Agencja Aeronautyki to niewydolny moloch, w którym niegospodarność i mnożenie kosztów są codziennością. Oto szczegóły tego sprawozdania.
Wprawdzie zasługi NASA w eksploracji kosmosu są niepodważalne, jednak obserwując budżety różnych projektów, trudno uniknąć pytania, czy nie dałoby się zrobić tego samego mniejszym kosztem. Odpowiedź, wcześniej jedynie hipotetyczna, jest już znana – dałoby się.
SpaceX to firma założona w 2002 roku przez współtwórcę platformy PayPal Elona Muska. Jest to komercyjne, niezależne od NASA przedsięwzięcie. Głównym celem przyświecającym SpaceX jest opracowanie sposobu zmniejszenia kosztów wynoszenia na orbitę różnorodnych ładunków.
Służy temu seria rakiet Falcon. Po jednej nieudanej próbie rakieta Falcon 1 w 2008 roku wyniosła na orbitę makietę satelity, udowadniając przydatność opracowanej przez SpaceX technologii. Kolejnym etapem rozwoju serii rakiet jest Falcon 9.
SpaceX Falcon 9 Flight 2 Launch Webcast
Udana próba prototypu miała miejsce w czerwcu 2010 roku, a od 2012 roku kolejne modele mają wynosić na orbitę zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. SpaceX pracuje również nad kolejną rakietą o nazwie Falcon Heavy, która ma być zdolna do wyniesienia na orbitę 53 ton ładunku. Pierwszy start tej rakiety zaplanowano na 2013 rok.
SpaceX Next - Falcon Heavy
Na zlecenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej przygotowano raport oceniający koszty projektu Falcon 9 w odniesieniu do realiów NASA. Okazało się, że realizując ten projekt, NASA wydałaby trzykrotnie więcej pieniędzy!
SpaceX wydała do tej pory na rakietę Falcon 9 zaledwie 440 mln dolarów. Osiągnięcie takich samych rezultatów kosztowałoby NASA 1,38 mld! Co więcej, start rakiety Falcon 9 z ładunkiem to wydatek tylko około 50 mln dolarów. Dla porównania koszt jednej załogowej misji z wykorzystaniem używanych do niedawna wahadłowców to aż 450 mln.
Raport nie pozostawia wątpliwości, że prywatne firmy potrafią działać wydajniej od ogromnych, finansowanych przez państwo instytucji. Co więcej, wydaje się, że czas, gdy to m.in. NASA tworzyła technologie szeroko wykorzystywane następnie przez różne gałęzie gospodarki, należy już do przeszłości.
Jednocześnie warto zauważyć, że sam fakt zlecenia raportu i opublikowania go pozwala sądzić, że w NASA coś zaczęło się zmieniać. Być może Agencja, dostrzegając jak wiele środków marnuje, postanowiła w końcu zacząć wykorzystywać je efektywniej. Ciekawe, dlaczego nie robiła tego do tej pory?
Źródło: Dvice • Kosmonauta