Co zacznie trzecią rewolucję?

Co zacznie trzecią rewolucję?

Co zacznie trzecią rewolucję?
Wojciech Jankowski
05.04.2014 11:43

Czterdzieści pięć lat temu zbudowany został pierwszy mikroprocesor, czterdzieści trzy lata temu Motorola zaczęła sprzedaż pierwszego komercyjnego telefonu komórkowego. Przed ćwierćwieczem powstał Internet. Te wynalazki zrewolucjonizowały świat. Od tego czasu nie powstał żaden wynalazek o porównywalnym z nimi znaczeniu.

Świat przeżył dwie rewolucje technologiczne. Pierwszą zapoczątkowały trzy wielkie wynalazki: maszyna parowa, prądnica i silnik spalinowy.

Dzięki takim maszynom pracowaly fabryki
Dzięki takim maszynom pracowaly fabryki© http://www.cowarto.eu/technikaprzyrodajednymstojadomku/

Wynalezienie maszyny parowej przez Jamesa Watta w 1763 roku rozpoczęło technologiczne przyspieszenie. Kolejnym wielkim wynalazkiem była prądnica skonstruowana przez Faradaya w roku 1831 i rozwinięta rok później przez francuskiego fizyka Hippolyte Pixii w prądnicę prądu przemiennego. Prawie trzydzieści lat potem Étienne Lenoir skonstruował pierwszy silnik spalinowy, realizując ogłoszony jeszcze w XVIII wieku pomysł Philippe Lebona.

Wynalazki te zapoczątkowały rozwój technologii, oraz powiązanych z nią nowoczesnego przemysłu i transportu. Świat zmienił się radykalnie: gdyby człowieka ze starożytności przenieść w koniec wieku XVIII nie znalazłby tam niczego, czego nie pojmowałby. Ten sam człowiek w końcu wieku XIX napotkałby całe mnóstwo niezrozumiałych dla siebie rzeczy.

Wiek pary i elektryczności przemijał powoli, za jego koniec uważa się zwykle I Wojnę Światową. Jeśli jednak wziąć pod uwagę historię wynalazków, wiek pary i elektryczności skończył się w roku 1904. Zaczął się wiek elektroniki.

Od tego zaczęla się elektronika
Od tego zaczęla się elektronika© http://forum.sevenstring.pl/wzmacniaczeikolumny/electrontubesgrandtopic/

Drugą rewolucję technologiczną zapoczątkowało skonstruowanie lamp elektronowych – diody w 1904 i triody w roku 1907 – dające początek elektronice. Mikroprocesor skonstruowany w latach 1970 – 1971 umożliwił budowę komputera osobistego. Dwa lata później Motorola zaczęła sprzedawać pierwszy komercyjny telefon komórkowy.

Pierwsza komórka
Pierwsza komórka© http://w665.wrzuta.pl/obraz/1ojJrRztHms/pierwszy_na_swiecie_telefon_komorkowy_xd

Datę powstania Internetu bardzo trudno ustalić, powstawał powoli, poczynając od Arpanetu w roku 1969 do sieci World Wide Web dwadzieścia lat później. Nie da się też przekonująco uznać kogokolwiek za twórcę Internetu, różni wynalazcy zbliżali się do niego kolejnymi krokami. Pierwsza strona internetowa w html-u powstała w 1990 roku, a pierwsza komercyjna przeglądarka Netscape w roku 1994. I to był początek Sieci.

Dzęki skonstruowaniu mikroprocesorów mogly powstać komputery osobiste
Dzęki skonstruowaniu mikroprocesorów mogly powstać komputery osobiste© http://www.dnevno.hr/techno/racunala/39954prvikomercijalnimikroprocesorslavi40godina.html

Lampy elektronowe mikroprocesor, telefon komórkowy oraz Internet to cztery wynalazki, które zmieniły świat co najmniej równie radykalnie jak te, które wywołały pierwszą rewolucję technologiczną. Oczywiście co roku pojawia się mnóstwo wynalazków, ale żaden z nich nie ma takiego potencjału, jak cztery wymienione, żaden, jak one nie określa nowego kierunku rozwoju świata.

Między ostatnim wynalazkiem pierwszej rewolucji technologicznej – silnikiem spalinowym – a pierwszym wynalazkiem drugiej rewolucji – lampą elektronową – minęło około czterdziestu lat. Od ostatniego wielkiego wynalazku rewolucji technologicznej trwającej obecnie – Internetu – minęło mniej więcej lat 25.

Nie wiemy, jaki wynalazek zapoczątkuje trzecią rewolucję technologiczną. Ten chyba nie.
Nie wiemy, jaki wynalazek zapoczątkuje trzecią rewolucję technologiczną. Ten chyba nie.

Nie wiemy, kiedy pojawi się wynalazek, który zapoczątkuje następną rewolucję technologiczną, trzecią już. Nie wiemy w jakiej dziedzinie będzie to wynalazek i rozwój w jakim kierunku zainicjuje. Tak jak osiemnastowieczni Europejczycy nie wiedzieli, dokąd zaprowadzi świat silnik spalinowy, a dwudziestowieczni nie byli w stanie przewidzieć, że wynalazek diody zawiedzie nas do komputerów oraz Internetu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)