Covid 19. Wielki robot sprzątający od polskich naukowców. Będzie niszczył koronawirusa w szkołach i galeriach handlowych

Jeszcze w tym roku na rynek powinien trafić robot sprzątający od naukowców z Politechniki Białostockiej. Do czyszczenia wykorzysta promieniowanie UV.

Covid 19. Wielki robot sprzątający od polskich naukowców. Będzie niszczył koronawirusa w szkołach i galeriach handlowych
Adam Bednarek

18.09.2020 | aktual.: 18.09.2020 11:43

Mimo że pandemia nadal jest sporym zagrożeniem, szkoły czy galerie handlowe są otwarte. W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko przenoszenia się wirusów? Naukowcy z Politechniki Białostockiej znaleźli rozwiązanie.

RobUV to zdalnie sterowane, mobilne urządzenie, które dezynfekuje i dekontaminuje, czyli oczyszcza ze szkodliwych dla zdrowia substancji powietrze oraz dowolne powierzchnie w pomieszczeniach - czytamy na stronie uczelni.

Obraz

Opiera się na technologii emiterów UV-C, zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do niszczenia m.in. koronawirusa COVID-19. Robot skutecznie zabija bakterie, drobnoustroje oraz wirusy.

Dezynfekcja trwa do 20 minut, a robot naświetla powierzchnie w zasięgu 2 m. Raczej nie spotkamy go podczas zakupów. A to ze względu na wykorzystanie promieniowania UV-C, które może powodować podrażnienia skóry i oczu.

Najważniejsze było nadanie autonomii i mobilności, by promieniowanie mogło samodzielnie poruszać się po pomieszczeniu. Stworzyliśmy urządzenie, które może wszędzie dojechać i jest bezpieczne dla użytkownika, bo sterowane zdalnie.

Nad podobnym rozwiązaniem pracowano m.in. w Chinach, ale polska konstrukcja jest lepsza, bo trwalsza. Chińczycy wykorzystali plastikowe podłoże.

RobUV ZURAD Sp. z o.o.

  • Postawiliśmy na konstrukcję typu delta, układ sterowania taki, jak w dronach. Zastosowaliśmy też profesjonalne koła – dodał dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek z Wydziału Mechanicznego PB.

Sprzęt może wkroczyć do akcji już w listopadzie. W planach jest też mniejsza wersja robota. Dzięki temu urządzenie mogłoby czyścić niewielkie pomieszczenia albo wnętrza karetek.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.