Amazon wchodzi do Polski. Nadchodzi era tanich książek, muzyki i filmów?

Amazon wchodzi do Polski. Nadchodzi era tanich książek, muzyki i filmów?
01.04.2011 14:35
Kto będzie nam sprzedawał książki? (Fot. Flickr/kana76/Lic. CC by-sa)
Kto będzie nam sprzedawał książki? (Fot. Flickr/kana76/Lic. CC by-sa)

Na początku lutego pisaliśmy o zablokowaniu fuzji Empiku i Merlina. To jednak nie koniec zamieszania na polskim rynku e-commerce. Nad Wisłę wchodzi bowiem Amazon. I myśli o przejęciach.

Na początku lutego pisaliśmy o zablokowaniu fuzji Empiku i Merlina. To jednak nie koniec zamieszania na polskim rynku e-commerce. Nad Wisłę wchodzi bowiem Amazon. I myśli o przejęciach.

Próby wejścia na polski rynek dużych firm internetowych trudno uznać za przykłady skuteczności. Gdy kilka lat temu aukcje w polskiej Sieci próbował opanować eBay, wydawało się, że dni Allegro są policzone. Nic bardziej mylnego – amerykańska firma nie odniosła sukcesu, pozostając w tyle nawet za mało popularnym, ale drugim w rankingu Świstakiem.

Podobnym nieporozumieniem okazało się uruchomienie lokalnej wersji portalu AOL, której drogą wydaje się podążać polska wersja Yahoo!.

Błędy poprzedników okazały się cenną nauczką dla Amazonu. Gigant e-handlu dostrzegł w końcu potencjał polskiego rynku, jednak w przeciwieństwie do poprzedników nie zamierza rozwijać lokalnego serwisu od podstaw.

Według nieoficjalnych i niepotwierdzonych informacji Amazon jest bliski sfinalizowania rozmów "z jedną z największych polskich księgarń internetowych". Anonimowy przedstawiciel Amazonu powiedział:

Amazon nie zamierza walczyć z kimkolwiek. Cenimy i szanujemy naszych biznesowych rywali. Nasza misja nie zakłada wojny z lokalnymi firmami, ale robienie tego, w czym jesteśmy najlepsi. Mamy zamiar dostarczać Polakom najlepszej jakości produkty po możliwie niskich cenach. Działając na bazie zaplecza logistycznego polskiego partnera jesteśmy w stanie zaoferować jakość, która wyróżni nas na rynku.

Amazon ma poza Stanami Zjednoczonymi 7 filii: w Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Włoszech, Japonii i Wielkiej Brytanii. Już niedługo przekonamy się, kiedy do tej listy dołączy również Polska.

Być może otwarcie polskiego oddziału firmy sprawi, że opisywana niedawno usługa – Cloud Drive – będzie w pełni funkcjonalna również w naszym kraju. Prawdopodobnie nie nastąpi to przed zakończeniem negocjacji z wytwórniami płytowymi, których zastrzeżenia budzi Cloud Player – jedna z usług oferowanych przez Amazon.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)