Apple zbytnio się przechwala, Safari 5 wcale nie takie szybkie

Apple zbytnio się przechwala, Safari 5 wcale nie takie szybkie
Jakub Poślednik

11.06.2010 08:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prezentacji przeglądarki internetowej Safari 5 towarzyszyły szumne zapowiedzi, dotyczące jej rzekomo bezkonkurencyjnej wydajności. Takie oświadczenia jednak aż proszą się o weryfikację.

Prezentacji przeglądarki internetowej Safari 5 towarzyszyły szumne zapowiedzi, dotyczące jej rzekomo bezkonkurencyjnej wydajności. Takie oświadczenia jednak aż proszą się o weryfikację.

Nowa wersja Safari, zaprezentowana niemal równocześnie ze smartfonem iPhone 4, oferuje kilka ciekawych innowacji, w tym obsługę rozszerzeń i Safari Readera (czytnik stron WWW o którym na pewno jeszcze wspomnimy). Apple równie mocno podkreślało przyspieszenie szybkości działania programu, uzyskane dzięki zoptymalizowanemu Nitro - silnikowi przetwarzania JavaScriptu.

[cytat]Wyniki benchmarków zamieszczone na stronie Apple mogą sugerować, że Safari 5 pod względem obsługi JavaScript jest lepsza od powszechnie uznawanych za szybkie przeglądarek Chrome i Opera, a Firefoksa bije wręcz trzykrotnie (wynik testu SunSpider w systemie Mac OS X 10.6, z procesorem Intel Core 2 Duo 3,06 GHz, 4 GB RAM) - czytamy na pcworld.pl.[/cytat]

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/06/2048641.jpg)

W odpowiedzi, w sieci zaroiło się od niezależnie przeprowadzonych benchmarków. Adrian Kingsley-Hughes z serwisu ZDNet po przeprowadzeniu własnych testów przyznał, że twierdzenie jakoby Safari 5 było szybsze niż Google Chrome (w systemie Windows) to nieprawda.

Apple, podając wyniki wydajności Safari w oficjalnej informacji (powyższa grafika), porównało aplikację z trzema narzędziami konkurencyjnymi, Chrome, Operą i Firefoksem. Zabrakło Internet Explorera, co nie powinno specjalnie dziwić, gdyż wersja 8 przeglądarki Microsoftu we wszystkich testach wydajnościowych znacznie odstaje od stawki, należy pamiętać jednak, że to wciąż niestabilna beta a nie oficjalny release.

Jeśli zestawić suche wyniki testów kontrolujących wydajność przetwarzania JavaScriptu, Safari istotnie wygrywa z każdym. Problem w tym, że wydajność przeglądarki to nie tylko JavaScript. Wszystko zależy więc od technologii użytych do tworzenia aplikacji sieciowych. Safari znacznie lepiej poradzi sobie z usługami opierającymi się na JavaScripcie, ale w wypadku aplikacji wymagających sprzętowej akceleracji może stracić zupełnie swoją przewagę.

Źródło: pcworld.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)