Bardzo chciałbym zobaczyć to w Polsce. W Hamburgu testują inteligentną drogę

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, rozładować korki, a przy okazji zaoszczędzić na niepotrzebnym oświetleniu? W Hamburgu trwają testy drogi, która wydaje się spełnieniem marzeń kierowców. Co ciekawego oferuje?

Zdjęcie samochodu i drogi pochodzi z serwisu Shutterstock
Zdjęcie samochodu i drogi pochodzi z serwisu Shutterstock
Łukasz Michalik

Cisco współpracuje z władzami Hamburga

Jedną ze starych, polskich tradycji jest narzekanie na stan dróg. Że dziurawe, że mało albo ciągle w remontach. Przez lata było w tym wiele racji, ale ten stereotyp staje się coraz mniej aktualny – drogi mamy coraz lepsze, siatka autostrad zbliża się do finalnej wersji, a do optymizmu skłaniają mnie zarówno widoki zza kierownicy, jak i dane, dotyczące kondycji polskich dróg.

Jest jednak coś, czego jako polski kierowca mogę mocno zazdrościć Holendrom i Niemcom. W przypadku Holandii jest to program Smart Highway, którego pierwszy etap opisywałem w artykule „Zazdroszczę holenderskim kierowcom: świecąca autostrada to doskonały pomysł”.

W przypadku Niemiec powód do zazdrości jest jeszcze większy. Chodzi o współpracę, jaką władze Hamburga nawiązały z firmą Cisco. Choć znamy ją głównie jako producenta sprzętu sieciowego, to Cisco angażuje się również w projekty, dotyczące m.in. infrastruktury miejskiej i komunikacyjnej.

Zdjęcie siedziby Cisco pochodzi z serwisu Shutterstock. Autor: Ken Wolter
Zdjęcie siedziby Cisco pochodzi z serwisu Shutterstock. Autor: Ken Wolter

Od zapowiedzi do konkretów

Ponad rok temu firma informował o rozpoczęciu projektów Hafen City i Smart Port. Opis obu pełen był piarowej nowomowy, która mogła oznaczać wszystko i nic, jak frazy typu „jakość życia”, „bezpieczeństwo technologii” czy „zwiększenie innowacyjności”.

Od tamtego komunikatu minęło trochę czasu i ogólne zapowiedzi dotyczące Smart Portu nabrały konkretnego kształtu, który zapowiada się bardzo interesująco.

Jako odcinek testowy dla nowych technologii wybrano fragmenty trzech dróg w hamburskim porcie, a także most zwodzony Kattwykbrücke. Drogi te zostały wyposażone w szereg czujników, dzięki którym lokalna infrastruktura drogowa zna położenie pojazdów.

Zdjęcie drogi pochodzi z serwisu Shutterstock
Zdjęcie drogi pochodzi z serwisu Shutterstock

Co potrafi inteligentna droga?

Umożliwia to np. optymalne oświetlanie ulic: LED-owe latarnie włączają się tylko tam, gdzie są potrzebne – światło podąża za jadącym samochodem, oświetla drogę rowerzyście czy pieszemu, ale gaśnie, gdy w danej chwili nikt z drogi nie korzysta.

Drogi monitorują również natężenie ruchu, dzięki czemu można optymalnie sterować sygnalizacją świetlną, zwiększając przepustowość skrzyżowań i w praktyce likwidując korki. Ważną funkcją jest również automatyczne wykrywanie wypadków i wzywanie w razie potrzeby służb ratowniczych.

Usprawnienia nie ominęły również mostu zwodzonego, który co dwie godziny unosi się, aby przepuścić przepływające statki. Po zmianach chwila unoszenia mostu nie jest już stała – mechanizm reaguje na sytuację na drogach i unosi most wtedy, gdy spowoduje to możliwie najmniejsze zakłócenia w ruchu.

Ciekawą funkcją jest również stałe i bardzo dokładne monitorowanie wszystkich elementów konstrukcyjnych – zdaniem Cisco ma to pozwolić na dokonywanie na bieżąco drobnych napraw, dzięki czemu nie będzie potrzeby, by w przyszłości wyłączać most z ruchu na czas generalnego remontu, który po prostu nie będzie potrzebny.

Chcę tego w Polsce!

Co istotne, to wszystko nie jest tylko ciekawym pomysłem, ale – od kwietnia tego roku – zostało już wdrożone i jak na razie z powodzeniem działa. Testy mają zakończyć się w kwietniu 2016 roku i na ich podstawie zostanie podjęta decyzja o rozszerzeniu programu na inne odcinki dróg.

Wszystko to prezentuje się bardzo zachęcająco i dobrze pokazuje, jak szerokie pole manewru udostępnia dla innowacji zwykła droga. Nie ukrywam wspomnianej na początku zazdrości – taka droga i sprawnie działający system zarządzania ruchem w mieście to chyba marzenie każdego kierowcy.

Pozostaje mieć nadzieję, że podobne innowacje pojawią się możliwie szybko również i w okolicy każdego z nas. Czego sam sobie i wszystkim, którym zdarza się tracić czas na zakorkowanej drodze, życzę.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.