Bloodhound LSR przygotowuje się do przełamania bariery 1600 km/h

Bloodhound LSR przygotowuje się do przełamania bariery 1600 km/h

Bloodhound Land Speed Record
Bloodhound Land Speed Record
Źródło zdjęć: © Bloodhound Land Speed Record/Ferrari Press/East News
Karolina Modzelewska
05.11.2019 15:04, aktualizacja: 09.03.2022 08:52

Bloodhound LSR to imponująca maszyna, która na pustyni w Republice Południowej Afryki testuje swoje możliwości. Już niedługo pojazd ma pobić lądowy rekord prędkości.

Bloodhound LSR zyskał nowe życie za sprawą biznesmena Iana Warhursta, który wykupił firmę Bloodhound w grudniu 2018 roku. Gdyby nie jego decyzja, pojazd zostałby zezłomowany, ponieważ jego wcześniejszy właściciel wyczerpał wszystkie fundusze przeznaczone na ten koncept.

Nowy etap w historii Bloodhound LSR

Od marca 2019 roku projekt Bloodhound LSR jest realizowany w brytyjskim Land Speed Record Center, w Berkeley w Gloucestershire. Odpowiada za niego nowa spółka macierzysta Grafton LSR Limited.

Obecnie firma testuje Bloodhound LSR w Afryce Południowej. Pojazd przechodzi testy prędkości i jest przygotowywany do ustanowienia nowego lądowego rekordu prędkości.

W sieci pojawiło się nagranie, które przedstawia Bloodhound LSR (wyposażony w silnik odrzutowy Rolls-Royce EJ200), uzyskujący prędkość 160 km/h.

FIRST Bloodhound LSR Run! | #2019HST

Po co nowy rekord?

Aktualny lądowy rekord prędkości wynosi 1227,985 km/h. Został ustanowiony w 1997 roku przez brytyjski samochód o napędzie turboodrzutowym Thrust SSC. Sterował nim Andy Green, który obecnie uczestniczy w projekcie Bloodhound LSR.

Rekord ustanowiono ponad 20 lata temu. Od tego czasu nastąpił ogromny postęp w projektowaniu samochodów o napędzie turboodrzutowym, zwiększaniu ich wydajności, stosowanych materiałach, czy wykonywanych obliczeniach. Dzięki temu Bloodhound LSR może osiągnąć znacznie lepszy wynik niż Thrust SSC.

Inżyniera poszła do przodu

Projekt Bloodhound LSR pomaga przekraczać granice i demonstrować nowe, pionierskie technologie. Jak podkreślają pracujący nad nim inżynierowie, pobicie rekordu wiąże się z precyzją w każdym aspekcie wykonywanej pracy – od produkcji, aż po montaż i testy samochodu.

Trwające w Afryce Południowej testy zakończą się jeszcze w listopadzie. Zespół planuje powrócić do RPA w 2021 lub 2022 roku. Wówczas Bloodhound LSR podejmie próbę przełamania bariery 1600 km/h.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)