Boston Dynamics przygotowuje alternatywę dla żołnierza [wideo]

Amerykanie po raz kolejny pokazują jak powinna wyglądać przyszłość robotyki. Po realistycznie poruszającym się BigDogu, firma z Bostonu prezentuje dwunożnego robota, który sprawnością nie ustępuje US Marines. Zobaczcie pokaz możliwości Petmana.

Boston Dynamics przygotowuje alternatywę dla żołnierza [wideo]
Grzegorz Nowak

Amerykanie po raz kolejny pokazują jak powinna wyglądać przyszłość robotyki. Po realistycznie poruszającym się BigDogu, firma z Bostonu prezentuje dwunożnego robota, który sprawnością nie ustępuje US Marines. Zobaczcie pokaz możliwości Petmana.

Najpierw pojawił się BigDog, chyba pierwszy robot, który poruszał się tak szybko i sprawnie na czterech nogach. Niedawno mogliśmy zobaczyć jego młodszego i większego brata - AlphaDoga. Teraz inżynierowie z Boston Dynamics prezentują kolejne wyniki prac na innym swoim dzieckiem - Petmanem.

Petman, to humanoidalny robot, który sprawnie porusza się na dwóch nogach. Pierwszy prototyp można było zobaczyć już w 2010 roku, jednak od tego czasu poczyniono znaczne postępy. Petman działa dzięki mechanizmowi podobnemu do tego z BigDoga, porusza się na własnych nogach i całkiem nieźle udaje mu się utrzymywać równowagę. W ramach prezentacji jego możliwości nauczono go wykonywać ruchy charakterystyczne dla żołnierzy - specyficzny chód, przysiady, pajacyki i pompki!

Robot powstający w zakładach Boston Dynamics zostanie udostępniony do celów wojskowych już w przyszłym roku. Został zaprojektowany tak, żeby reprezentował wyglądem przeciętnego amerykańskiego mężczyznę. Ma niemal 180 cm wzrostu, waży 80 kg i potrafi symulować pocenie się oraz wydzielanie ciepła przez ciało.

Zapowiada się więc, że na polach bitwy przyszłości oprócz czworonożnych transporterów pojawią się robożołnierze, których z daleka ciężko będzie odróżnić od prawdziwych. Poniżej możecie zobaczyć prezentację kolejnego prototypu Petmana.

Źródło: dvice.com

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.