Brian Eno stworzył muzykę gwiazd. Tych, które widzimy na niebie

Po raz pierwszy możemy posłuchać muzyki skomponowanej z fal akustycznych, które wydobywają się z gwiazd. Muzyka ta została zaaranżowana przez światową legendę ambientu, Briana Eno.

Wizualizacja stworzona przez studio DNET na podstawie fal gwiazd i obrazów Słońca
Wizualizacja stworzona przez studio DNET na podstawie fal gwiazd i obrazów Słońca
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Mateusz Czerniak

Starsounds (dźwięki gwiazd) jest najnowszym projektem festiwalu Starmus, corocznej imprezy stworzonej przez gitarzystę Queen Briana Maya oraz astrofizyka Garika Israeliana. Impreza ma na celu połączenie nauki o kosmosie i sztuki.

Muzyka gwiazd

Portal "Retrofuturista" który poinformował o porjekcie, wyjaśnił, że Brian Eno wykorzystał fale dźwiękowe tworzone przez gwiazdy, przyspieszając je tak, że stały się słyszalne dla ludzkiego ucha. Fale pochodzą z biblioteki takich dźwięków stworzonej przez Garika Israeliana w 2005 roku.

W projekt zamieszani są także Paul Franklin i Oliver James z DNEG, czyli studia zajmującego się efektami wizualnymi, które ma na swoim koncie Oscara. Stworzyli oni video na podstawie fal gwiazd i zdjęć Słońca.

Audiowizualną całość można zobaczyć i usłyszeć tutaj:

STARSOUNDS by Brian Eno, Garik Israelian and DNEG

Wyjątkowe osobistości

Poprzednio na festiwalu Starmus gościły takie osobistości jak Stephen Hawking, Peter Gabriel, czy astronauci misji Apollo – Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Jim Lovell, William Anders i Charlie Duke. Festiwal zaszczycił także pierwszy człowiek w kosmosie – Alexei Leonov.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.