C‑17 ponownie w Polsce. Samolot wylądował w pobliżu ukraińskiej granicy

Należący do Stanów Zjednoczonych C-17 Globemaster III, czyli ciężki wojskowy samolot transportowy wylądował na lotnisku Rzeszów Jasionka. To nie pierwsza wizyta maszyny w tym regionie. W ostatnim czasie C-17 transportował amerykańskich żołnierzy oraz sprzęt wojskowy.

C-17 Globemaster III - zdjęcie ilustracyjne
C-17 Globemaster III - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Peter Jarvis
Karolina Modzelewska

13.02.2022 | aktual.: 13.02.2022 15:05

Amerykański C-17 Globemaster III z bazy sił powietrznych Seymour Johnson w Karolinie Północnej wylądował na lotnisku Rzeszów-Jasionka w niedzielę, 13 lutego. Trasę, jaką pokonał, można zobaczyć dzięki AirNav RadarBox, czyli specjalnej stronie internetowej do śledzenia lotów w czasie rzeczywistym.

C-17 ponownie w Polsce

C-17 Globemaster III, to ciężki wojskowy samolot transportowy zaprojektowany i produkowany przez Boeinga. Maszyna posiada imponujące rozmiary. Ma 53 m długości, wysokość 16,79 m, a rozpiętość jej skrzydeł wynosi 51,75 m. W C-17 zamontowano cztery silniki turbowentylatorowe Pratt & Whitney F117-PW-100.

Samolot może poruszać się z maksymalną prędkością 0,825 Ma, czyli ponad 1000 km/h. Jego maksymalna ładowność to 77 519 kg, a maksymalna masa startowa to około 265 352 kg. C-17 został tak skonstruowany, aby umożliwić załadowanie oraz przewożenie różnorodnego sprzętu wojskowego np. 69-tonowego czołgu M1 Abrams, 3 śmigłowców bojowych AH-64 Apache czy 5 wozów bojowych Stryker. Dodatkowo jego budowa umożliwia starty i lądowanie nawet na krótkich pasach startowych, niedostępnych dla innych samolotów transportowych.

C-17 jest obsługiwany przez trzyosobową załogę. Pozwala to zmniejszyć m.in. zapotrzebowanie na siłę roboczą i długoterminowe koszty operacyjne. Oficjalnie na jego pokładzie może zmieścić się 134 pasażerów, ale jak informowaliśmy już wcześniej, podczas ewakuacji z Kabulu maszyna wystartowała z 823 pasażerami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.