Chiński pociąg jak z filmu science-fiction może się spóźnić. Wszystkiemu winien koronawirus

Wyglądają jak z filmu o Batmanie albo serii "Transformers". Chińskie pociągi dla czeskiego przewoźnika Leo Express prezentują się imponująco, ale ciąży nad nimi fatum - wiele wskazuje na to, że będzie kolejne opóźnienie.

Chiński pociąg jak z filmu science-fiction może się spóźnić. Wszystkiemu winien koronawirus
Adam Bednarek

Wcześniejsze plany zakładały, że pociągi wyjadą na tory w grudniu 2020 roku - a i tak nie był to pierwotnie zakładany termin. Koronawirus może jednak zepsuć i tę koncepcję.

Jak informuje serwis rynek-kolejowy.pl, próby na torze testowym w Velimiu odbywają się w bardzo ograniczonym zakresie. Po raz ostatni chińska ekipa wizytowała Czechy w marcu, a potem doszło do zamknięcia granic.

Z tego powodu Sirius wciąż nie przeszedł testów ruchowych na większym okręgu toru testowego, mierzącego ponad 13 kilometrów. Testy przeprowadzono jedynie na mniejszym, 4-kilometrowym okręgu

Tymczasem to właśnie sprawdzian na większym torze pozwala ocenić, jak pociąg zachowuje się, jadąc z prędkością 160 km/h.

Obraz

Rzecznik Leo Expressu w rozmowie z czeskimi mediami, cytowany przez serwis rynek-kolejowy.pl, przyznaje, że opóźnienie już wpływa na wyniki finansowe przewoźnika. Ten nie może sprzedawać biletów z półrocznym wyprzedzeniem, bo nie wiadomo, kiedy pociąg będzie mógł wyjechać na tory.

O chińskim pociągu piszemy nie tylko z powodu jego nietypowego wyglądu. Wiele wskazuje na to, że pojazd będzie można zobaczyć na polskich torach. Leo Express na samym początku zapowiedział, że pociągi będą kursować na trasach krajowych jak i międzynarodowych - najpierw dojadą do Polski czy na Słowację.

Obraz

Sirius prezentuje się ciekawie nie tylko z zewnątrz.

Wewnętrzny układ pojazdu i poszczególne jego elementy zostały zaprojektowane odpowiednio do obecnych potrzeb pasażerów. Pociąg będzie zawierał nowy model kuchni, który umożliwi rozszerzenie oferty cateringowej. Zaplanowano także przestrzeń na pojemniki do recyklingu. Jednostki będą miały zapewniony komfortowy dostęp dla rodziców z wózkiem, osób niepełnosprawnych i pasażerów z rowerami. Miejsce na bagaż, narty i rowery jest standardem

Przewoźnik zapowiadał również przedziały z miejscami o wyższej klasie oraz strefę dla dzieci. Kiedy będzie można z nich skorzystać? Przez pandemię odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.