Chiny uruchamiają wielką elektrownię Shanghaimiao. Będą spalać węgiel

Gdy Europa stara się odejść od energetyki opartej na paliwach kopalnych, niektóre kraje w najlepsze rozwijają węglową infrastrukturę. W Chinach właśnie ukończono pierwszy, 1000-megawatowy blok elektrowni Shanghaimiao. Będzie ich więcej.

Chiny zakończyły budowę pierwszego bloku energetycznego elektrowni węglowej Shanghaimiao
Chiny zakończyły budowę pierwszego bloku energetycznego elektrowni węglowej Shanghaimiao
Źródło zdjęć: © Guodian Power Shanghaimiao Corp.
Łukasz Michalik

30.12.2021 19:39

Pierwszy blok energetyczny największej chińskiej elektrowni węglowej został właśnie ukończony. 1000-megawatowy blok jest jednym z czterech, które powstaną, a cała inwestycja wpisuje się w większy program rozwoju węglowej energetyki – szacuje się, że do 2025 roku Chiny rozbudują swoje moce produkcyjne prądu o kolejne 150 GW, które zasilą łączną pulę 1230 GW.

Jak wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Chiny odpowiadają obecnie za połowę światowej produkcji energii z węgla, i zanotują wzrost – rok do roku – na poziomie 9 proc.

O skali chińskich inwestycji w węgiel świadczy dobitnie fakt, że w poprzednim roku powstały tam elektrownie węglowe o mocy trzykrotnie przekraczającej podobne inwestycje z wszystkich innych krajów razem wziętych.

Złoża na zachodzie, konsumpcja na wschodzie

Mimo tego Chiny łączą inwestycje w energetykę węglową z narracją, podkreślającą troskę o środowisko. Zdaniem chińskich władz elektrownia Shanghaimiao może przyczynić się do spadku emisji dwutlenku węgla.

Wynika to z faktu, że chińskie centra poboru mocy znajdują się głównie we wschodnich regionach kraju, a jego zasoby energetyczne są zlokalizowane głównie na zachodzie.

Z tego względu elektrownia Shanghaimiao, budowana w pobliżu złóż węgla w Mongolii wewnętrznej, została połączona z odbiorcami na wschodzie linią pozwalającą na przesyłanie energii w technologii UHVDC, przy bardzo wysokich poziomach napięć. Ma to ograniczyć straty przy transferze energii na duże odległości, a zarazem wyeliminować potrzebę transportowania węgla na wschód.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (430)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.