Fotowoltaika w Polsce. Tempo rozwoju może zaskakiwać
Fotowoltaika w Polsce rozwija się szybciej, niż można by przypuszczać. Dużą rolę w rozwoju tej odnogi odnawialnych źródeł energii odgrywa rządowy program Mój Prąd. Dane porównujące rok 2021 z rokiem ubiegłym mogą być zaskakujące.
29.12.2021 15:49
Fotowoltaika w Polsce to naprawdę prężnie rozwijająca się gałąź odnawialnych źródeł energii. Agencja Rynku Energetyki publikuje miesięczne podsumowania sytuacji w polskiej energetyce. W październiku 2021 roku prosumentów produkujących prąd przy użyciu instalacji fotowoltaicznych było w Polsce już ponad 744 tys.
Nie udostępniono jeszcze danych za grudzień, ale biorąc pod uwagę, że w sierpniu było ich ponad 667 tys., możliwe jest, że do końca roku ich liczba dobije do 900 tys. Wiemy też, jak liczby te przekładają się na moc osiągalną elektrowni słonecznych w Polsce.
W porównaniu do października 2020 roku moc osiągalna w instalacjach fotowoltaicznych wzrosła z 3434 MW do 6687 MW. Zakładając, że w ostatnich dwóch miesiącach roku zainteresowanie fotowoltaiką nie zmalało, można spodziewać się, że w przygotowanym przez ARE podsumowaniu roku 2021 liczby te będą mogły wskazywać na jeszcze większy przyrost mocy w porównaniu z zeszłym rokiem.
Najwięcej zielonej energii nadal produkują elektrownie wiatrowe. Biorąc jednak pod uwagę powszechność instalacji fotowoltaicznych oraz zmiany w systemie rozliczeń, które mają wejść w życie w kwietniu, najbliższe miesiące mogą być związane z masowym inwestowaniem w fotowoltaikę przez Polaków.
Dynamiczny rozwój branży fotowoltaiki ma ogromne znaczenie dla zakładów odpowiadających za stan sieci przesyłowych. Te przez lata były przystosowywane do przesyłania prądu w jedną stronę - z elektrowni, do gospodarstw domowych. Szybki i powszechny rozwój przydomowych instalacji fotowoltaicznych sprawił, że w wielu miejscach sieci nie radzą sobie z odbieraniem takiej ilości produkowanego prądu.
Rozwój fotowoltaiki w Polsce może cieszyć - zielona energia to czystsze powietrze, z którego korzystamy wszyscy. Z drugiej strony jego dynamika sprawia, że wielu z nas odczuje problemy związane z brakiem modernizacji sieci przesyłowych.