Choinkę stroić czas...
Jednym z najpilniej przestrzeganych - zwłaszcza przez dzieci - świątecznych zwyczajów jest w naszym kraju strojenie choinki. Jak można to zrobić żeby nie zbankrutować, osiągnąć ciekawy efekt, a przy okazji sprawić rodzinie frajdę i nie narażać drzewka na uszkodzenia, wywrotki i inne wypadki?
Ważny jest tu zarówno sam wybór odpowiedniego drzewka, jak też sposób jego przystrojenia. W niektórych przypadkach trzeba także zadbać o jego dobre "zamocowanie" i zastanowić się, gdzie je ustawić...
Jednym z najpilniej przestrzeganych - zwłaszcza przez dzieci - świątecznych zwyczajów jest w naszym kraju strojenie choinki. Jak można to zrobić żeby nie zbankrutować, osiągnąć ciekawy efekt, a przy okazji sprawić rodzinie frajdę i nie narażać drzewka na uszkodzenia, wywrotki i inne wypadki?
Ważny jest tu zarówno sam wybór odpowiedniego drzewka, jak też sposób jego przystrojenia. W niektórych przypadkach trzeba także zadbać o jego dobre "zamocowanie" i zastanowić się, gdzie je ustawić...
Jaka choinka?
Jeszcze kilka lat temu modne były "drzewka" plastikowe: nie sypią się, nie trzeba ich mocować w stojakach bo wystarczy przykręcić, mają równomiernie rozłożone "gałązki", łatwo wiesza się na nich ozdoby. Jeśli stawiasz choinkę tak o, żeby tradycji stało się zadość - całkiem niezły wybór.
Prawdziwe drzewko ma jednak zdecydowaną przewagę - wygląda naturalnie, roztacza wokół siebie kojarzący się ze Świętami zapach, wymaga nieco fantazji przy ubierania. Kupując taką choinkę sprawdź jednak, czy jest świeża: ugnij lekko gałązkę wybranego drzewka. Jeśli jest giętka to znaczy, że ma w sobie dużo soków; jeżeli natomiast pęka, oznacza to że zaczęła już wysychać i na pewno szybko zgubi igły.
Tradycyjna sosna ma przepiękny zapach i podkreśli atmosferę świąteczną. Świerk syberyjski z kolei jest ostatnio "w cenie", ponieważ zdecydowanie lepiej się trzyma w naszych dość ciepłych pomieszczeniach - dłużej postoi, łatwiej też na nim wieszać ozdoby.
Jakie ozdoby?
Na pewno trzeba na choince powiesić światełka - aktualnie są to przeważnie elektryczne lampki i bądźmy szczerzy, jest to najbezpieczniejszy wybór. Lampki wieszamy zawsze jako pierwsze, łatwiej zakłada się potem pozostałe ozdoby. Kolorystycznie dobierz je do reszty: jeśli zamierzasz użyć bombek i łańcuchów w jednym kolorze, lampki wybierz najlepiej białe bądź w tej samej tonacji. Sprawdź przed powieszeniem, czy wszystkie działają!
Oprócz bombek i łańcuchów, na choince powiesić można jeszcze mnóstwo innych rzeczy - z niektórych szczególnie ucieszą się dzieci:
- ręcznie robione łańcuchy z papieru kolorowego
- orzechy i cukierki zawijane w sreberka
- dzwoneczki, tradycyjnie oznaczające dobrą nowinę i radość
- małe zabawki należące do dzieci (mogą je same wybrać i powiesić)
Jak zakładać ozdoby?
Na samym początku zakładamy światełka. Warto znaleźć połowę kabla i jedną, środkową lampkę, przyczepić blisko czubka choinki. Później oplatamy drzewko lampkami po spirali, podobnie jak łańcuchem - przyczepiając na kolejnych gałązkach lampki. Dzięki temu kabel z wtyczką będzie wychodził u dołu choinki i łatwiej będzie światełka podłączać.
Ozdoby wieszamy od największych do najmniejszych. Im większa - tym niżej powinna się znaleźć (duże bombki na dolnych gałązkach, mniejsze na wyższych). Jeśli mamy orzechy czy cukierki, wieszamy je na końcu - łatwiej będzie "podskubywać" bez rujnowania całej choinki.
Anielskie włosy i łańcuchy mają dopełniać całość, zostawiamy więc ich wieszanie na sam koniec. Kiedy bombki i inne ozdoby są już na choince, wybieramy łańcuchy i wieszamy po spirali, zaczynając od czubka choinki. Podobnie anielskie włosy, te jednak powinny zwisać prosto i być dość rozdrobnione (nie całymi "puklami") - tworzą się na nich wtedy przepiękne refleksy od światełek.
A co z czubkiem?
Na czubku choinki można powiesić gwiazdę, ale także dowolną inną specjalnie robioną dla tego miejsca ozdobę. Zazwyczaj każda rodzina ma swoje przyzwyczajenia w tym względzie. "Czubek" powinna powiesić głowa domu - oczywiście w asyście reszty rodziny.
Gdzie postawić?
Jeżeli w domu są same dorosłe osoby i żadnych zwierząt - choinka świetnie prezentuje się wysunięta sporo na środek pomieszczenia. Oczywiście, trzeba dopasować ją wielkością i ustawić tak, żeby dało się łatwo podłączyć światełka do kontaktu.
W przypadku zwierząt nie jest już tak łatwo: o ile przed psem choinkę można "uratować" stawiając ją po prostu na niskim stoliku, o tyle kotu nie zrobi to różnicy. Dlatego jeśli masz zwierzęta lepiej skupić się na wieszaniu takich ozdób, którym nie zaszkodzi strącenie na podłogę. Trzeba też zadbać o stabilność stojaka, inaczej choinka może się przewrócić.
Dzieci uczące się chodzić mur beton wybiorą gałązki choinki do podtrzymywania się przy stawaniu. W sprzedaży są specjalne niskie płotki, które ustawione wokół choinki w większej części rozwiązują ten problem. Przy większych dzieciach zadbaj o nietłukące ozdoby i bardzo stabilny stojak (można dodatkowo obciążyć go kamieniami w ozdobnych opakowaniach). Aha - i koniecznie wieszaj cukierki i słodycze w miejscach łatwo dostępnych!