Chrome, Opera, Firefox. Która przeglądarka jest obecnie najszybsza?

Która przeglądarka jest najlepsza? Opinie na ten temat są wśród użytkowników mocno podzielone. Wyniki szczegółowego testu mogą jednak ich mocno zaskoczyć.

Prędkość (Fot. Flickr/Nathan E Photography/Lic. CC by)
Prędkość (Fot. Flickr/Nathan E Photography/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

Która przeglądarka jest najlepsza? Opinie na ten temat są wśród użytkowników mocno podzielone. Wyniki szczegółowego testu mogą jednak ich mocno zaskoczyć.

Od wydania nowych wersji przeglądarek Microsoftu i Mozilli minęło zaledwie kilka tygodni. Google i Opera również nie zasypiają gruszek w popiele, regularnie ulepszając swoje aplikacje.

Sytuacja, w której najważniejsi konkurenci znajdują się na – mniej więcej – podobnym etapie realizacji planów wydawniczych jest zatem doskonałą okazją do testów i porównań. Pewne zastrzeżenia budzi jedynie uwzględnienie – obok wydań stabilnych – rozwojowej wersji Chrome’a.

Zimny start

Zwycięzca: Opera 11

Zaskakująco słaby wynik osiągnął Internet Explorer. Tak duża różnica w porównaniu z konkurentami może być wynikiem integracji przeglądarki z Windowsem.

Dlaczego w testach wzięto pod uwagę jedynie zimny start przeglądarek? W przypadku kolejnych uruchomień różnice były na tyle niewielkie, że z punktu widzenia użytkownika nie miały znaczenia.

Dla porównania - wyniki uzyskane podczas poprzedniego testu:

Wczytywanie kilku stron

Zwycięzca: Chrome 10

Test obejmował wczytanie dziewięciu zakładek ze stronami. Były to Google.com, YouTube, Lifehacker, Gizmodo i strony domowe wszystkich porównywanych przeglądarek.

Różnice okazały się zaskakująco duże – pomiędzy zwycięzcą a zdobywcą ostatniego miejsca było ponad 3 sekundy różnicy.

JavaScript

Zwycięzca: Chrome 11

Niespodzianką okazały się skrajnie różne wyniki IE9 w wersji 64- i 32-bitowej. Ta pierwsza korzysta z dużo słabszego silnika przetwarzającego JavaScript.

Bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się Chrome, z minimalnie wydajniejszą wersją deweloperską. Pozostałe przeglądarki, z wyjątkiem 64-bitowego IE9, osiągnęły podobne wyniki.

Wyniki poprzedniego testu pokazują, jak duży postęp w zakresie przetwarzania JavaScriptu zrobił Firefox.

DOM/CSS

Zwycięzca: Opera 11

Biorąc pod uwagę kierunek, w którym zmierzają coraz bardziej zaawansowane strony WWW, wydajna obsługa CSS coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. W tej konkurencji najsłabszy okazał się Internet Explorer.

Wykorzystanie pamięci – bez rozszerzeń

Zwycięzca: Chrome 11 i Opera

Test przeprowadzono dwuetapowo, sprawdzając ilość zajmowanej pamięci po starcie przeglądarki a następnie po wczytaniu dziewięciu stron. W pierwszej fazie najlepiej wypadł Chrome 11, w drugiej – Opera 11.

Wykorzystanie pamięci – z pięcioma rozszerzeniami

Zwycięzca: Opera i Firefox

Wprawdzie nie udało się znaleźć uniwersalnego zestawu rozszerzeń dla wszystkich przeglądarek, jednak dopasowano je w taki sposób, aby niezależnie od aplikacji oferowały te same funkcje.

Na starcie najlepsza okazała się Opera. Po otwarciu dziewięciu zakładek najmniej pamięciożerny okazał się Firefox.

Podsumowanie

  • Opera 11: 76
  • Chrome 10: 76
  • Chrome 11: 68
  • Firefox 4: 60
  • Internet Explorer 9 32-bit: 28
  • Internet Explorer 9 64-bit: 24

Zaskakująco słabo zaprezentował się Internet Explorer 9. Produkt Microsoftu miał nawiązać równorzędną walkę z najlepszymi aplikacjami na rynku – jak się okazuje, mimo dość pozytywnych ocen, IE9 nadal pozostaje najsłabszym graczem na rynku przeglądarek.

Źródło: Lifehacker

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
poradnikikomputerynews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.