Chrome, Opera, Firefox. Która przeglądarka jest obecnie najszybsza?

Chrome, Opera, Firefox. Która przeglądarka jest obecnie najszybsza?

Prędkość (Fot. Flickr/Nathan E Photography/Lic. CC by)
Prędkość (Fot. Flickr/Nathan E Photography/Lic. CC by)
Łukasz Michalik
03.04.2011 14:57, aktualizacja: 14.01.2022 13:38

Która przeglądarka jest najlepsza? Opinie na ten temat są wśród użytkowników mocno podzielone. Wyniki szczegółowego testu mogą jednak ich mocno zaskoczyć.

Która przeglądarka jest najlepsza? Opinie na ten temat są wśród użytkowników mocno podzielone. Wyniki szczegółowego testu mogą jednak ich mocno zaskoczyć.

Od wydania nowych wersji przeglądarek Microsoftu i Mozilli minęło zaledwie kilka tygodni. Google i Opera również nie zasypiają gruszek w popiele, regularnie ulepszając swoje aplikacje.

Sytuacja, w której najważniejsi konkurenci znajdują się na – mniej więcej – podobnym etapie realizacji planów wydawniczych jest zatem doskonałą okazją do testów i porównań. Pewne zastrzeżenia budzi jedynie uwzględnienie – obok wydań stabilnych – rozwojowej wersji Chrome’a.

Zimny start

Zwycięzca: Opera 11

Zaskakująco słaby wynik osiągnął Internet Explorer. Tak duża różnica w porównaniu z konkurentami może być wynikiem integracji przeglądarki z Windowsem.

Dlaczego w testach wzięto pod uwagę jedynie zimny start przeglądarek? W przypadku kolejnych uruchomień różnice były na tyle niewielkie, że z punktu widzenia użytkownika nie miały znaczenia.

Dla porównania - wyniki uzyskane podczas poprzedniego testu:

Wczytywanie kilku stron

Zwycięzca: Chrome 10

Test obejmował wczytanie dziewięciu zakładek ze stronami. Były to Google.com, YouTube, Lifehacker, Gizmodo i strony domowe wszystkich porównywanych przeglądarek.

Różnice okazały się zaskakująco duże – pomiędzy zwycięzcą a zdobywcą ostatniego miejsca było ponad 3 sekundy różnicy.

JavaScript

Zwycięzca: Chrome 11

Niespodzianką okazały się skrajnie różne wyniki IE9 w wersji 64- i 32-bitowej. Ta pierwsza korzysta z dużo słabszego silnika przetwarzającego JavaScript.

Bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się Chrome, z minimalnie wydajniejszą wersją deweloperską. Pozostałe przeglądarki, z wyjątkiem 64-bitowego IE9, osiągnęły podobne wyniki.

Wyniki poprzedniego testu pokazują, jak duży postęp w zakresie przetwarzania JavaScriptu zrobił Firefox.

DOM/CSS

Zwycięzca: Opera 11

Biorąc pod uwagę kierunek, w którym zmierzają coraz bardziej zaawansowane strony WWW, wydajna obsługa CSS coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. W tej konkurencji najsłabszy okazał się Internet Explorer.

Wykorzystanie pamięci – bez rozszerzeń

Zwycięzca: Chrome 11 i Opera

Test przeprowadzono dwuetapowo, sprawdzając ilość zajmowanej pamięci po starcie przeglądarki a następnie po wczytaniu dziewięciu stron. W pierwszej fazie najlepiej wypadł Chrome 11, w drugiej – Opera 11.

Wykorzystanie pamięci – z pięcioma rozszerzeniami

Zwycięzca: Opera i Firefox

Wprawdzie nie udało się znaleźć uniwersalnego zestawu rozszerzeń dla wszystkich przeglądarek, jednak dopasowano je w taki sposób, aby niezależnie od aplikacji oferowały te same funkcje.

Na starcie najlepsza okazała się Opera. Po otwarciu dziewięciu zakładek najmniej pamięciożerny okazał się Firefox.

Podsumowanie

  • Opera 11: 76
  • Chrome 10: 76
  • Chrome 11: 68
  • Firefox 4: 60
  • Internet Explorer 9 32-bit: 28
  • Internet Explorer 9 64-bit: 24

Zaskakująco słabo zaprezentował się Internet Explorer 9. Produkt Microsoftu miał nawiązać równorzędną walkę z najlepszymi aplikacjami na rynku – jak się okazuje, mimo dość pozytywnych ocen, IE9 nadal pozostaje najsłabszym graczem na rynku przeglądarek.

Źródło: Lifehacker

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)