Chromebooki - czego się po nich spodziewać? Czy mają szansę na sukces?

Chromebooki - czego się po nich spodziewać? Czy mają szansę na sukces?

Samsung Chromebook
Samsung Chromebook
Jacek Klimkowicz
17.05.2011 16:30, aktualizacja: 11.03.2022 11:39

Lżejsze, mniejsze, bardziej mobilne i żywotne  tablety sprawiły, że zainteresowanie netbookami znacznie spadło, a ich rynek zaczął stopniowo się kurczyć. Tu jednak pojawia się Google z nową koncepcją, dzięki której prefiks "net" nabiera nowego znaczenia. Czy jednak nie jest to ruch nieco spóźniony? Czego można oczekiwać od netbooków z Chrome OS?

Lżejsze, mniejsze, bardziej mobilne i żywotne  tablety sprawiły, że zainteresowanie netbookami znacznie spadło, a ich rynek zaczął stopniowo się kurczyć. Tu jednak pojawia się Google z nową koncepcją, dzięki której prefiks "net" nabiera nowego znaczenia. Czy jednak nie jest to ruch nieco spóźniony? Czego można oczekiwać od netbooków z Chrome OS?

Kiedy Google po raz pierwszy wspomniało o Chrome OS (2009 rok) od razu stało się jasne, że to nie będzie system dla każdego. Gigant zaprezentował bowiem podejście zupełnie inne, świeże. Zamierzał bowiem stworzyć system sieciowy, nastawiony na komunikację, genialny w swej prostocie, szybki i bezpieczny, a jednocześnie nie dający się zamknąć w kategoriach, do których przyzwyczaili nas producenci OSów.

Google Cr-48
Google Cr-48

Kiedy Google rozesłał w ramach programu pilotażowego netbooki Cr-48, wielu obawiało się o przyszłość projektu. Niedociągnięć było bowiem sporo. Narzekano na brak płynności działania (np. przy otwieraniu zakładek), kiepską obsługę flasha czy kiepskiego trackpada. Teraz, kiedy po latach wytężonych prac niecały miesiąc dzieli nas od rynkowego debiutu Chromebooków jest już jasne, że finalne produkty pozbyły się tych chorób wieku dziecięcego.

Jeśli jednak ktoś myślał, że w trakcie prac nad systemem Google zmienił podejście, raczej się zawiedzie. Chrome OS nadal jest systemem, w którym nie ma pulpitu, tapety czy instalowanych lokalnie rozbudowanych aplikacji. Za UI robi przeglądarka, na kartach której możemy przeglądać strony czy korzystać z aplikacji webowych, wysyłać maile, oglądać filmy na Youtube czy czatować, a więc najkrócej ujmując - działać w Sieci.

Jason Kincaid testuje Chromebooka i... jest ok! (fot. TechCrunch.com)
Jason Kincaid testuje Chromebooka i... jest ok! (fot. TechCrunch.com)

Gry we flashu, filmy głównie w formie streamingu (a z dostępnością Internetu i jego przepustowością w Polsce nadal nie jest różowo), brak rozbudowanego pakietu Office czy programu do zaawansowanej obróbki "słitaśnych" foci może zniechęcić. Na szczęście film z pendrive'a da się odtworzyć, a zapisane na karcie pamięci zdjęcia przejrzeć również offline. Jakiś menedżer plików też jest, aczkolwiek na 16 GB dysku i tak za dużo się nie zmieści.

Chromebook - Guided Tour

Problemem może być cena netbooków z systemem Google'a. Według oficjalnego cennika we Włoszech za Chromebooka Samsunga trzeba zapłacić 399 euro za wersję z WiFi i 449 euro za model z WiFi i modemem 3G. Acer żąda po 50 euro mniej, co nie zmienia faktu, że ceny okazyjne nie są. Nie łudźcie się, u nas taniej nie będzie. Tymczasem dostajemy tak naprawdę netbooki o słabej konfiguracji z celowo ograniczonym systemem.

Samsung Chromebook 5 series official spot - video teaser

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że dla wielu z nas przeglądarka internetowa to główny program, są szanse na powodzenie. Wielu za poczucie bezpieczeństwa i radochę, że adres facebooka da się wklepywać już w 8 sekund od wciśnięcia guziczka "power" i znajomych można podglądać przez te 8-10 godzin zdala od gniazdek z prądem chętnie zapłaci. To właśnie w tej prostocie, szybkości działania, bezpieczeństwie oraz w integracji z chmurą tkwi siła systemu Chrome OS.

Chromebook - Speed

Nie trzeba więc instalować 1 TB dysku, aby wszystko się zmieściło. 16 GB SSD wystarcza w zupełności, a przy tym pozwala korzystać ze wszystkich dobrodziejstw dysków flash - jest odporny na uszkodzenia, bezgłośny, energooszczędny i szybki. Dostęp do swoich danych mamy z każdego miejsca nawet, jeśli zapomnieliśmy Chromebooka zabrać ze sobą. System bazujący na jądrze Linux z dedykowanym sklepem Chrome Web Store jest bezpieczny i nie wymaga ochrony antywirusowej.

Chromebook - Apps

Z Google Calendar, Mail czy Docs też da się skorzystać offline, ale podobnie jak Android, Chrome OS to system sieciowy i lubi dostęp do Internetu. Stąd też wszystkie obecnie zaprezentowane Chromebooki mają wersje z modemami 3G, co akurat należy pochwalić, bo nie jest to zbyt często spotykany feature w netbookach. Niestety, jest nieco zbyt drogo. Za równowartość Chromebooka Samsunga praktycznie da się kupić iPada 16 GB z 3G.

iPad
iPad

A ten jakością wykonania, wyświetlacza, możliwościami i mobilnością rozumianą jako wypadkową wagi, wymiarów i czasu pracy na baterii, bije netbooki stworzone wg receptury Google'a na głowę. Oczywiście kiedy Chromebooki zadomowią się na rynku i podatek od nowości przestanie obowiązywać, mogą stać się znacznie bardziej opłacalne i, co za tym idzie, popularne. O ile nie podzielą losu smartbooków.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/09/efikamx_smartbook_438x330.jpg)

Bo czy koncepcja Google'a, której ucieleśnieniem są Chromebooki, ma szansę przetrwać? Jeszcze kilka lat temu, kiedy zaczynał się boom na netbooki i o tabletach nikt nie myślał, odpowiedziałbym, że tak. Teraz, kiedy można wybierać z dziesiątek modeli tabletów, a porównywalne netbooki z Windowsem można kupić taniej (nawet uwzględniając koszt wymiany HDD na SSD), nie jestem tego już taki pewny. Ostatecznie modemy 3G pod USB nie są najgorsze i można je mieć już za 1 zł.

A Wy co myślicie o Chromebookach i Chrome OS? Podoba Wam się koncepcja Google'a? Czy po głośnym włamaniu do PlayStation Network nadal ufacie gigantom i macie ochotę trzymać swoje dane w chmurze? Bylibyście gotowi zmienić swoje przyzwyczajenia i spróbować webowego systemu? Zapraszam do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Rzuć także okiem na nasze zestawienie: Przydatne dodatki do Firefoxa, o których najpewniej jeszcze nie słyszałeś.

Źródło: TechCrunchchrome.blogspot.com • Youtube

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)