Ciemne lasery - nowe narzędzia do przesyłu informacji

Światłowody mogą przenosić informacje na znacznie większą odległość, jeśli dane te są zakodowane w impulsach ciemnych. Impulsy te emitowane są przez ciemne lasery – urządzenia, w których ciemność ma większą moc niż światło.

laser
laser
Katarzyna Kieś

Światłowody mogą przenosić informacje na znacznie większą odległość, jeśli dane te są zakodowane w impulsach ciemnych. Impulsy te emitowane są przez ciemne lasery – urządzenia, w których ciemność ma większą moc niż światło.

Ciemne lasery działają w sposób podobny zwykłym; z tą jedynie różnią, że emisja światła trwa u nich długo w porównaniu do zwyczajnych laserów; wiązka ciemna zaś to nic innego, jak impuls wciśnięty pomiędzy świetlne epizody, niosący informacje. Ciemny laser opracował fizyk z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, Steven Cundiff. Urządzenie działa bardzo podobnie do zwyczajnego lasera. We wnętrzu lasera znajduje się szereg luster, które odbijają od siebie światło. W laserze ciemnym światło jest pochłaniane na ostatnim etapie swoich „harców”. Tak powstaje krótka przerwa na ciemność pomiędzy dość długimi okresami emisji światła.

To niejedyne tego typu urządzenie. W zeszłym roku ciemny laser zbudował Zhang Han i jego zespół na Nanyang Technological University z Singapuru.

Uczeni są przekonani, iż ciemny laser może nie tylko zrewolucjonizować sposób przekazywania informacji, ale doprowadzić również do tego że światło stanie się jedynie dodatkiem do przesyconej danymi ciemności.

Źródło: New Scientist

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.