Co oznaczają klasy energetyczne? Oto, jak właściwie czytać oznaczenia

Wymieniając urządzenia AGD, warto zwrócić uwagę na zużycie energii przez wybrany model. Pomocne będą przy tym klasy energetyczne, które w 2021 roku zostały znacząco zmienione, aby stały się bardziej przejrzyste i łatwiejsze do zrozumienia. Jak czytać nowoczesne etykiety energetyczne?

Jak czytać klasy energetyczne?
Jak czytać klasy energetyczne?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ralf

Od 1 marca 2021 roku urządzenia AGD mają specjalne oznakowania, które informują o ich klasie energetycznej. W wyniku zmiany skali zniknęły dawne plusy, widoczne wcześniej na opakowaniach urządzeń. Nowe etykiety zostały zaprojektowane tak, aby były bardziej czytelne dla konsumentów, podczas gdy producenci mają wyzwanie, by tworzyć coraz bardziej energooszczędne urządzenia. Jaka jest aktualnie najlepsza klasa energetyczna?

Klasy energetyczne – co oznaczają?

Najprościej rzecz ujmując, klasa energetyczna to "wskaźnik określający energooszczędność urządzenia". Jest on ustalany na podstawie zużycia zasobów przez sprzęt. Klasy energetyczne są zgodne z unijnymi standardami, a główna zasada mówi, że im wyższa klasa, tym urządzenie jest bardziej energooszczędne.

Należy zauważyć, że nie wszystkie urządzenia elektroniczne są objęte taką klasyfikacją. Dotyczy to głównie AGD (kuchennego, suszarek, pralek, żarówek czy telewizorów). Czy warto inwestować w sprzęt z wysoką klasą energetyczną? Zdecydowanie tak. Będzie służył przez lata, a dzięki niskiemu zużyciu energii pozwoli dużo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Choć początkowa inwestycja jest zwykle wyższa, to z czasem koszty się zwrócą z nawiązką.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Triki z pianką do golenia

Jak czytać klasy energetyczne?

Dzięki zmianom w oznaczeniach klas, klienci są lepiej informowani o tym, co kupują. Poprzednie klasy energetyczne zawierały plusy, które często były mylące i komplikowały zakupy sprzętu AGD. Nowa skala, obowiązująca od kilku lat, jest prostsza i obejmuje klasy od A do G. Co oznaczają poszczególne klasy?

  • Klasa A – symbolizuje ją ciemnozielony kolor, co sugeruje, że jest to najbardziej ekologiczna opcja. Takie urządzenia często określa się jako "sprzęt przyszłości". Dzisiejsza klasa A nie ma odpowiednika w starej skali, bo przewyższa nawet dawną klasę A+++.
  • Klasa B – również jest bardzo ekologiczna, ale rzadko spotykana, ponieważ jest przeznaczona dla urządzeń przekraczających obecne standardy energooszczędności. Kiedy pojawią się tak zaawansowane modele, otrzymają one zielony znaczek z tą literą.
  • Klasa C – najczęściej spotykane urządzenia na rynku. Są one energooszczędne, mają rozsądną cenę i odpowiadają dawnej klasie A+. Oznaczone są jasnozielonym kolorem.
  • Klasa D – oznaczona na żółto, co nie oznacza, że sprzęt jest złej jakości. Ma tylko nieznacznie wyższy pobór mocy niż klasa C, ale nadal można go bez obaw kupować.
  • Klasa E – wyróżnia się jasnopomarańczowym kolorem i jest nieco mniej efektywna niż klasa D, ale nadal akceptowalna. Odpowiada dawnej klasie B, co oznacza, że zużywa stosunkowo mało energii.
  • Klasa F i G – to najniższe klasy, które wskazują na urządzenia pobierające najwięcej energii. Tego typu sprzęty są oznaczone odpowiednio pomarańczowym i czerwonym kolorem. Obecnie mało który sprzęt AGD mieści się w tych klasach i powinny być one przez konsumentów omijane.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.