Człowiek z 230 gramofonami

Theo Braakman miał 12 lat, gdy otrzymał pierwszy gramofon "do zniszczenia". Tymczasem na poły magiczna - jak się wydawało - maszyneria obracająca winylowym krążkiem zafascynowała chłopca i gramofony zmieniły jego życie.

gramofon
gramofon
Paweł Piejko

Theo Braakman miał 12 lat, gdy otrzymał pierwszy gramofon "do zniszczenia". Tymczasem na poły magiczna - jak się wydawało - maszyneria obracająca winylowym krążkiem zafascynowała chłopca i gramofony zmieniły jego życie.

Z iście dziecięcą fascynacją zaczął oglądać gramofon i badać wszystkie przekładnie, dźwignie oraz igłę wędrującą rowkiem po płycie, aż w pełni zrozumiał zasady działania urządzenia. To tylko umocniło chęć posiadania kolejnych gramofonów. Teraz ma ich przeszło 230.

Niektóre działają, inne nie. Każdy z nich Braakman stara się odrestaurować, choć znalezienie części do gramofonów z lat 50. nie należy do prostych rzeczy. Gdy części nie można dostać, próbuje znaleźć odpowiednik z innego modelu, który można dopasować do naprawianego. W związku z tym przed odnowieniem gramofonu stara się znaleźć dwa egzemplarze danej maszyny.

Obraz

Zresztą to nie było jedyne hobby mieszkającego w Holandii gadżeciarza. Ponoć kręciły go także maszyny do pisania oraz magnetofony szpulowe, ale żona poprosiła go kiedyś, żeby zdecydował się na jedno takie hobby. Trudno się dziwić, w końcu ciężko żyje się z człowiekiem, który tak kocha [del]stare rupiecie[/del] oldschoolowe gadżety retro ;)

Jak na porządnego freaka przystało, Braakman udokumentował swoją kolekcję na stronie internetowej, posiada także kanał YouTube, na którym można obejrzeć gramofony w akcji. Ale zdaniem redaktora Cnet, który opisał fascynującą kolekcję, Braakman nie jest audiofilem, ale typowym gadżeciarzem - interesuje go przede wszystkim technologia.

Źródło: cnet

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.