Czy tak wyglądały pierwsze kątomierze w historii?

Po ponad 100 latach archeolodzy rozwikłali zagadkę tajemniczego przedmiotu znalezionego w egipskim grobowcu. Czy starożytni architekci potrafili precyzyjnie mierzyć i wyznaczać kąty?

Czy tak wyglądały pierwsze kątomierze w historii?
Maciek Kurek

31.07.2011 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

href="http://gadzetomania.pl/images/2011/07/k%C4%85tomierz.jpg">Po ponad 100 latach archeolodzy rozwikłali zagadkę tajemniczego przedmiotu znalezionego w egipskim grobowcu. Czy starożytni architekci potrafili precyzyjnie mierzyć i wyznaczać kąty?

W 1906 r. archeolodzy odkryli grobowiec egipskiego architekta o mieniu Kha. W środku znaleziono narzędzia, którymi posługiwał się przy pracy. Wiele z nich używamy również dzisiaj, np. linijkę czy trójkąt kreślarski. Tylko jeden z przedmiotów stanowił tajemnicę.

Przedmiot ma dość nietypowy kształt, który możecie zobaczyć na zdjęciu powyżej. Został wykonany z drewna i jest wydrążony w środku. Przez ponad 100 lat jego przeznaczenie pozostawało zagadką. Część badaczy uważała, że jest to ozdobny pojemnik. Amelia Sparavigna z Politechniki w Turynie twierdzi, że miał znacznie ciekawsze zastosowanie.

Jej zdaniem, dziwaczny przyrząd znaleziony w grobowcu służył do pomiaru i wyznaczania kątów. Włoska badaczka odczytała liczby wyryte na okrągłej części. Znaki rozmieszczono podobnie jak na tarczy kompasu. Pomiędzy nimi biegną linie, tworzące 16 i 36 wierzchołków (tyle grup gwiazd rozróżniali starożytni Egipcjanie). Odpowiednią wartość kąta wskazywała nić z ciężarkiem.

Współczesny kątomierz uniwersalny (fot. Wikimedia Commons na lic. CC)
Współczesny kątomierz uniwersalny (fot. Wikimedia Commons na lic. CC)

Krytycy zwracają uwagę na precyzję wykonania egipskich przyrządów matematycznych. Przedmiot znaleziony w grobie Kha nie jest tak dokładny jak inne instrumenty znalezione dotychczas. Czy Egipcjanie rzeczywiście posługiwali się kątomierzami o precyzji zbliżonej do dzisiejszych? Patrząc na monumentalizm piramid trudno mieć wątpliwości.

Źródło: Geekosystem

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.