Czyścimy komputer. Co warto mieć pod ręką?
Jeśli wasz komputer wolniej działa, a przeinstalowanie systemu lub format dysku nie pomagają, to może być znak, że wnętrze peceta wymaga czyszczenia. Jak to zrobić szybko i skutecznie?
11.08.2017 | aktual.: 09.03.2022 11:00
Jak wyczyścić komputer?
Jeśli zastanawiacie się, jak przyspieszyć komputer, powinniście pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Jeśli dotąd nie mieliście w zwyczaju tego robić, a wasz sprzęt ma przynajmniej rok, to możecie być pewni, że pod obudową komputera znajdziecie mnóstwo kurzu.
Niektóre osoby czyszczą komputer odkurzaczem – my jednak zdecydowanie odradzamy takie rozwiązanie. Po pierwsze nawet najmniejsza końcówka do odkurzacza może okazać się zbyt mało delikatna i mobilna w stosunku do drobnych, trudno dostępnych podzespołów komputera. Po drugie już sama siła ssania odkurzacza może uszkodzić komputer.
W związku z tym polecamy wam preparaty, którymi skutecznie wyczyścicie komputer, nie demolując jego hardware'u. Pamiętajcie jednak, że bezpieczne czyszczenie komputera powinno odbywać się w pomieszczeniu z dobrą wentylacją, która uchroni was przed zapaleniem się gazów wydostających się z pojemnika.
Zanim do tego przystąpicie, upewnijcie się, że komputer jest odłączony od zasilania. Następnie możecie rozkręcić oba boki obudowy komputera (to samo warto zrobić z napędami). Tylko taka kompleksowa rozbiórka pozwoli na skuteczne wyczyszczenie komputera. Powód? Jeśli zostawicie jeden bok obudowy, możecie być pewni, że to właśnie pod nim wyląduje spora ilość kurzu, którą będziecie wydmuchiwać.
Sprężone powietrze
Najlepszym sposobem na usunięcie kurzu z komputera jest użycie sprężonego powietrza. Nie lekceważcie tego, co jest napisane na puszce preparatu! Jeśli przekrzywicie ją podczas psikania, na podzespołach komputera wyląduje skroplony gaz, który może uszkodzić części. Sprężonym powietrzem da się także wyczyścić otwory wentylacyjne komputera – jeżeli wyleci z nich kłąb kurzu, to znaczy, że było warto.
Jeśli szukacie puszki ze sprężonym powietrzem w dobrej cenie, to proponujemy wam ten produkt:
Pamiętajcie, że sprężone powietrze sprawdza się również w czyszczeniu notebooków. Dotyczy to zwłaszcza usuwania kurzu ze wspomnianych otworów wentylacyjnych, które w laptopach są łatwo dostępne, przez co szybko się zapychają.
Pasta termoprzewodząca
Jeśli w trakcie czyszczenia komputera zdecydowaliście się wyjąć radiator, to musicie wymienić pastę termoprzewodzącą. Jednak żeby to zrobić najpierw powinniście wyczyścić części komputera ze starej pasty termoprzewodzącej, która dość szybko się zużywa. Jak to zrobić? Najlepszy do tego będzie spirytus naniesiony na ręcznik papierowy – odradzamy natomiast waciki, których fragmenty mogłyby przyczepić się do podzespołów.
Po wyczyszczeniu przychodzi czas na pokrycie procesora lub radiatora (nigdy obu komponentów) pastą termoprzewodzącą. Możecie to zrobić nawet palcem, jednak polecamy wam po prostu kupno takiej pasty, do której dołączony jest specjalny, wygodny pędzelek. Nie przesadzajcie jednak z jej ilością.
Jeśli nie macie pasty termoprzewodzącej w domu, nie musicie jej szukać w sklepach – specjalnie dla was już znaleźliśmy najlepszy produkt:
Pianka do czyszczenia komputera
Jak wyczyścić obudowę komputera? To akurat najprostsze zadanie. Jeśli chcecie to zrobić, polecamy wam zakup specjalnej pianki – może to być np. pianka antystatyczna do czyszczenia komputera, która przeciwdziała elektryzowaniu się powierzchni.
Naszym zdaniem w czyszczeniu komputera doskonale sprawdzi się ta pianka:
Pianką możecie wyczyścić zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną część obudowy – nie nakładajcie jej jednak na podzespoły komputera! Dużą zaletą pianek do komputera jest fakt, że nie tylko czyszczą, ale również delikatnie nabłyszczają i konserwują obudowę peceta.
Zobacz także:
- Czyszczenie parowe – jakie urządzenia są najlepsze?(http://gadzetomania.pl/59691,czyszczenie-parowe-jakie-urzadzenia-sa-najlepsze)
- Pochłaniacze wilgoci - przegląd(http://gadzetomania.pl/59721,pochlaniacze-wilgoci)