Das Keyboard 5Q: high-endowa klawiatura z powiadomieniami w podświetleniu klawiszy
Amerykański producent stworzył pierwszą klawiaturę bezpośrednio połączoną z internetem. Do wyświetlania powiadomień wykorzystuje podświetlenie RGB. Czym jeszcze zaskakuje unikalne narzędzie pracy dla profesjonalistów?
29.12.2016 | aktual.: 10.03.2022 08:49
Klawiatury dla profesjonalistów branży IT
Metadot Corporation to mieszczący się w Austin w stanie Teksas producent najwyższej jakości klawiatur sprzedawanych pod marką Das Keyboard. Debiutował już w 2005 roku, a dziś może pochwalić się sporą rzeszą wiernych fanów, wśród których znalazł się m.in. twórca Minecrafta. Najnowszy produkt ma firmie przynieść jeszcze większą rozpoznawalność.
Das Keyboard 5Q to stworzona z myślą o profesjonalistach klawiatura działająca jako urządzenie wejścia i wyjścia. Wykonano ją z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i jakość materiałów. Spód obudowy wzmocniono stalą, górną powierzchnię okryto aluminium, nadruki na klawisze wykonano gwarantującą trwałość techniką double-shot injection molding.
Podkładkę pod nadgarstki łączą z klawiaturą magnesy, a z komputerem komunikuje się za pomocą długiego na 201 cm kabla USB w oplocie. Programowalne podświetlenie RGB obejmuje wszystkie klawisze, a także krawędzie boczne oraz pokrętło głośności w prawym górnym rogu obudowy. Nie zabrakło oczywiście typowych w tej klasie anti-ghostingu i N-key rollovera.
Powiadomienia zakodowane w podświetleniu
Pierwsza na świecie klawiatura łącząca się bezpośrednio z chmurą jest skierowana do wszystkich użytkowników usiłujących ograniczyć ilość otrzymywanych komunikatów i powiadomień. Po raz pierwszy zostały one przeniesione nie na wbudowany ekran, ale bezpośrednio na podświetlenie klawiszy. Z uwzględnieniem zarówno koloru jak i trybu świecenia.
Szczegóły działania ustala użytkownik, konfigurując je w oprogramowaniu urządzenia. Zakres możliwości jest ogromny: klawisz lub sekcja klawiszy w reakcji zwrotnej mogą stopniowo przechodzić z jednej barwy w przeciwną, świecić stale bądź impulsowo. W razie potrzeby wystarczy przycisnąć pokrętło głośności (Q key), aby wywołać aktualny schemat powiadomień.
Oprogramowanie zastosowane w modelu 5Q jest otwarte i rozumie języki Python, PHP, Ruby i Java. Od początku listopada jest współtworzone nie tylko przez producenta, ale również społeczność wspierających kampanię na Kickstarterze. Dla użytkowników oznacza to jeszcze większą możliwość personalizacji już w dniu premiery.
Przełączniki opracowano wspólnie z japońskim Omronem, finalnie tworząc model Gamma-Zulu. Żywotnością 100 mln przyciśnięć dwukrotnie pokonano najbardziej renomowanych konkurentów, a komfort działania producent przyrównuje do Cherry MX Brown. Pełen skok klawiszy ma wartość 3.5 mm, reakcja następuje już po 1.5 mm, a wymagany do niej nacisk to 45 g.
Das Keyboard 5Q Introduction Video
Ogromny sukces i nieznane ryzyko
Na rynku rzadko pojawiają się równie oryginalne produkty, a unikalności trudno 5Q odmówić. Otrzymanie komunikatów o nowych emailach, powiadomieniach czy usługach bez konieczności stosowania kolejnych zakładek przeglądarki jest niemałym udogodnieniem. W dodatku o tyle dyskretnym, że zrozumiałym wyłącznie dla właściciela klawiatury.
Podobnie uznali wspierający kampanię, wpłacając docelowe 100 tys. dol. w ciągu zaledwie 7 godzin jej trwania. Po miesiącu (30 lipca br.) było to już zawrotne 580 tys. dol. 17 sierpnia uruchomiono zamówienia przedpremierowe, a wysyłki mają nastąpić już w przyszłym miesiącu. Cena poszybowała w górę: od początkowych 109 dol. do obecnych 229 dol.
Na tym właściwie można by zakończyć gdyby nie jeden „drobny” szczegół. Producent wiele uwagi poświęcił na opisanie potencjału klawiatury, ani słowem nie wspominając w jaki sposób urządzeniu wpiętemu w sieć zamierza zapewnić bezpieczeństwo. To niezwykle istotne, gdyż nowy produkt w odpowiednich okolicznościach może stać się prostym do przechwycenia keyloggerem.