Denerwuje Cię wygląd nowego Firefoksa? Sprawdź, co możesz w nim zmienić
Jeśli wygląd czwartej edycji przeglądarki Mozilli nie przypadł Ci do gustu, w prosty sposób możesz zmienić kilka istotnych elementów interfejsu. W większości przypadków nie będziesz nawet musiał instalować dodatków.
Jeśli wygląd czwartej edycji przeglądarki Mozilli nie przypadł Ci do gustu, w prosty sposób możesz zmienić kilka istotnych elementów interfejsu. W większości przypadków nie będziesz nawet musiał instalować dodatków.
Karty na górze
Domyślne miejsce wyświetlania kart zostało zmienione – trzeba szukać ich na samej górze okna przeglądarki. Wolisz, aby w tym miejscu znajdował się pasek adresu? Żaden problem!
Jeśli chcesz, aby karty znalazły się na miejscu znanym z Firefoksa 3, wystarczy kliknąć Menu/Opcje i odznaczyć Karty na górze.
Przycisk odświeżania strony
Nie wiem, co podkusiło zespół Mozilli do domyślnego umieszczenia przycisku odświeżania na końcu paska adresu. Moim zdaniem nie jest to wygodne rozwiązanie. Jeśli podzielasz ten pogląd, możesz łatwo naprawić to, co zepsuła Mozilla ;).
Wybierz Menu/Opcje/Układ paska narzędzi. Gdy wyświetli się okno z ikonami, będziesz mógł przesunąć przycisk odświeżania w dowolne, pasujące Ci miejsce.
Pozbądź się formularza wyszukiwarki
Wielu użytkowników wyszukuje za pomocą paska adresu, ignorując domyślnie widoczny formularz wyszukiwarki. Jeśli należysz do tej grupy, możesz pozbyć się nieużywanego elementu.
Wybierz, tak jak poprzednio, Menu/Opcje/Układ paska narzędzi a następnie przeciągnij formularz do okienka z ikonami.
Pasek dodatków
Pasek dodatków jest domyślnie ukryty. Jeśli jednak zainstalujesz np. Adblocka Plus, pojawi się ponownie. Możesz wyłączyć go klikając krzyżyk lub wybierając kolejno Menu/Opcje/Pasek dodatków.
Przycisk Menu
Jeśli bardzo zależy Ci na wielkości obszaru przeznaczonego na wyświetlanie stron możesz zmienić położenie przycisku Menu. Niezbędny okaże się w tym wypadku dodatek Movable Firefox Button.
Dodatek pozwala na przenoszenie przycisku w ramach opcji Układ paska narzędzi.
Optymalizacja interfejsu
Jeśli przeniosłeś przycisk Menu zauważyłeś zapewne, że zostało po nim nieco niewykorzystanego miejsca. W przypadku małych ekranów to niedopuszczalne marnotrawstwo!
Aby zminimalizować ilość miejsca zajmowanego przez interfejs możesz zmodyfikować lub – jeśli nie istnieje – stworzyć plik userChrome.css. Plik powinien być umieszczony w folderze Chrome, zlokalizowanym w katalogu Firefoksa znajdującym się w Twoim profilu.
Szczegółowe wyjaśnienie, jak odszukać lokalizację swojego profilu znajdziesz na stronie wsparcia Mozilli. W pliku userChrome.css wstaw poniższy kod:
#toolbar-menubar{
padding-left: 110px !important;
margin-right: 110px !important;
padding-top: 8px !important;
margin-top: -30px !important;
}
#appmenu-button-container{
position: fixed !important;
}
#navigator-toolbox[tabsontop="false"] #nav-bar{
margin-left: 108px !important;
margin-right: 140px !important;
padding-top: 12px !important;
}
#navigator-toolbox[tabsontop="true"] #TabsToolbar{
margin-left: 108px !important;
margin-right: 140px !important;
padding-top: 8px !important;
}
Po uruchomieniu Firefoksa zauważysz zmiany interfejsu. Właśnie zyskałeś kilka pikseli ;). Modyfikacja ta nie działa w przypadku Mac OS-a X.
Nieczytelne fonty
Jeśli Firefox 4 nie wyświetla poprawnie tekstu należy zainstalować dodatek Anti-Aliasing Tuner. W jego oknie konfiguracyjnym dwukrotnie wybierz ClearType – to powinno rozwiązać problem.
Co sądzicie o interfejsie Firefoksa 4? Czy - Waszym zdaniem - domyślny wygląd jest optymalny?
Rzuć także okiem na nasze zestawienie: Przydatne dodatki do Firefoxa, o których najpewniej jeszcze nie słyszałeś.
Źródło: Lifehacker