Dlaczego tak trudno zabić muchę? [wideo]

Pytanie wydaje się banalne, ale zapewne latem zadaje je sobie wiele osób. Oto film wyjaśniający niezwykłe umiejętności unikania ciosów przez te irytujące owady.

Fot. Ewok Jorduman, Flickr.com, CC license
Fot. Ewok Jorduman, Flickr.com, CC license
Maciek Kurek

Pytanie wydaje się banalne, ale zapewne latem zadaje je sobie wiele osób. Oto film wyjaśniający niezwykłe umiejętności unikania ciosów przez te irytujące owady.

Odpowiedź pojawiła się w serwisie New Scientist. Na stronie tygodnika opublikowano nagranie, które zwyciężyło w konkursie organizowanym przez holenderski Uniwersytet Wageningen. Nagroda trafiła do amatorskiego zespołu filmowego zajmującego się filmowaniem roślin i zwierząt w zwolnionym tempie.

Grupa biologów ze Stanów Zjednoczonych na co dzień zajmuje się badaniem lotu owadów. Naukowcy uchwycili moment, w którym mucha siedząca na kwiecie podrywa się do lotu, robiąc bardzo efektowne salto. Zwróćcie uwagę, że owad zaczyna machać skrzydłami dopiero po pewnym czasie, gdy wytraci energię z odbicia. Robi to z taką prędkością, że obserwując go nieuzbrojonym okiem, nie jesteśmy w stanie zauważyć, jak przebiega manewr.

Wideo, przypominające scenę z filmu „Matrix”, z pewnością powinni zobaczyć projektanci pacek na muchy. Może czas na packi 2.0 z większą powierzchnią rażenia?

Źródło: Popular Science

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.