Dorosłym może się zrobić głupio. TikTok opanowały… szachy

Dorosłym może się zrobić głupio. TikTok opanowały… szachy
Adam Bednarek

23.03.2021 16:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejny dowód na to, że miejscem stereotypów jest kosz na śmieci. TikTok, a więc według niektórych platforma dla młodzież "od głupot", staje się dużym popularyzatorem szachów. Spora w tym zasługa Netfliksa, ale to wcale nie wyjaśnia zachwytu, jakim znowu cieszą się szachy.

Propagowaniem szachów na polskim TikToku zajmuje się SzachMajk, czyli Michał Kanarkiewicz. Jego kanał ma dopiero ponad 60 dni, a już może pochwalić się imponującymi liczbami: jego profil ma 64 tys. obserwujących i ponad 10 mln wyświetleń.

Zaczęło się od filmiku, w którym wytłumaczył, jak wygrać w szachy w dwóch ruchach. Filmik stał się hitem TikToka, zgarniając ponad 1,3 mln wyświetleń.

W tym momencie SzachMajk jest najpopularniejszym tiktokerem uczącym gry w szachy w Polsce, natomiast na świecie zajmuje pod tym względem 5 miejsce.

Wzrost zainteresowania szachami obserwuję od kilku lat. Dzięki "Gambit Królowej" ten wzrost przyspieszył. Fascynacja tą grą na TikToku i innych mediach społecznościowych potwierdza, że odbiorcy są głodni ambitnych treści, które nie tylko bawią, ale i przekazują wartościową wiedzę.

Znaczenie "Gambitu Królowej" jest faktycznie nie do przecenienia. Widzowie zachwyceni serialem zaczęli oglądać prawdziwe rozgrywki w sieci. Efektem widać gołym okiem.

W styczniu ubiegłego roku zmagania szachistów śledziło raptem 3298 widzów na 24 kanałach Twitcha. Po 12 miesiącach średnia to 24 tys. osób i 132 profil. A w rekordowym momencie na żywo rywalizację oglądało nawet 162 tys. widzów.

Ale zainteresowanie widoczne jest nie tylko w internecie. Ewidentnie klasyczna gra wciągnęła i wielu chce zagrać.

Teraz ludzie coraz częściej interesują się szachownicą i rozgrywanymi partiami. Reklama spowodowana serialem jest ogromna. Na moich ostatnich zajęciach stale pojawiały się nowe osoby. To niecodzienne, że na każdych zajęciach przybywa uczniów. Ludzie ciągle dzwonią, że chcieliby zacząć się uczyć.

Cieszy, że zasługa w tym również TikToka, który pozwala dotrzeć do nowych, młodych pasjonatów.

I właśnie dlatego niektórym dorosłym powinno zrobić się głupio. TikTok ma raczej średnią prasę, bo wielu starszych użytkowników nie rozumie - lub nawet nie chce zrozumieć - tego nowego medium. Łatwiej skorzystać ze stereotypów, schematów i banałów, oksarżając portal społecznościowy o promocję "głupoty" i niewartościowe materiały.

Tymczasem TikTok potrafi być zabawny, ciekawy i przede wszystkim inspirujący. O czym sam zresztą się przekonałem. Popularność szachów i twórcy, który pokazuje, jak grać, jest tego dobrym przykładem.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)