Dostałeś SMS z żądaniem dopłaty za prąd? To może być oszustwo

prąd, energia, energetyka, licznik prądy, energia elektryczna, elektryczność
prąd, energia, energetyka, licznik prądy, energia elektryczna, elektryczność
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Proxima Studio

14.06.2024 10:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SMS-y dotyczące opłat za energię elektryczną to jedno z ulubionych narzędzi stosowanych przez oszustów internetowych trudniących się phishingiem. W treści wiadomości nadawca informuje o konieczności natychmiastowego uiszczenia niewielkiej dopłaty do faktury za prąd, grożąc zaległościami i możliwością odcięcia dostawy energii.

Przestępcy zachęcają do skorzystania z linku dołączonego do SMS-a, aby szybko uregulować płatność. Jednakże, na podanej stronie, która wygląda na autentyczną, kryje się pułapka - dane logowania do banku oraz numery kart płatniczych trafiają w ręce oszustów. Jest to prosty sposób na kradzież środków z naszych kont. Takie ataki zwykle następują falami i ich nasilenie może się zmieniać w różnych okresach roku.

Osoby, które otrzymują takie wiadomości, mogą nieświadomie uwierzyć, że muszą uiścić niewielką dopłatę, aby uniknąć problemów z dostawą energii elektrycznej. Kliknięcie w załączony link pozornie umożliwia wykonanie tej operacji, lecz w rzeczywistości jest to podstęp. Cyberprzestępcy często korzystają ze sprawdzonych schematów, tworząc fałszywe formularze przypominające autentyczne strony do dokonywania szybkich płatności. Ważne jest, aby pamiętać, że treść tych wiadomości może się różnić, pochodzić z różnych numerów i w różny sposób wywierać presję czasową:

Fałszywy SMS o wyłączeniu energii elektrycznej
Fałszywy SMS o wyłączeniu energii elektrycznej
Fałszywy SMS o wyłączeniu energii elektrycznej
Fałszywy SMS o odłączeniu energii elektrycznej
Fałszywy SMS o odłączeniu energii elektrycznej

W związku z powyższym, warto zawsze pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby nie wpaść w tę pułapkę i nie stać się ofiarą oszustwa. Najważniejsze zasady to:

  • Zasada ograniczonego zaufania wobec tego typu SMS-ów,
  • Unikanie klikania w linki zawarte w SMS-ach i e-mailach - zazwyczaj prowadzą one do fałszywych stron płatniczych,
  • Niepobieranie podejrzanych załączników ani nieinstalowanie aplikacji, które rzekomo mają naprawić problem,
  • Nieudostępnianie nikomu danych logowania do bankowości internetowej ani danych kart płatniczych; do banku należy logować się zawsze przez komputer po sprawdzeniu autentyczności strony internetowej,
  • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących płatności za energię elektryczną lub inne usługi, kontaktowanie się poprzez oficjalne kanały z dostawcą.
Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)