Dzięki nowemu prawu e‑zakupy będą dużo bezpieczniejsze

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowelizację ustawy o świadczeniu usług elektronicznych. Czego dotyczą zmiany?

Koniec SMS-owego SPAM-u? (Fot. Flickr/douglemoine/Lic. CC by-nd)
Koniec SMS-owego SPAM-u? (Fot. Flickr/douglemoine/Lic. CC by-nd)
Łukasz Michalik

29.01.2011 10:28

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowelizację ustawy o świadczeniu usług elektronicznych. Czego dotyczą zmiany?

Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo kupujących w Sieci. Usługodawcy będą musieli udostępniać klientom możliwość kontaktu nie tylko poprzez e-mail, ale również za pomocą np. telefonu, komunikatora lub formularza na stronie WWW.

Dodatkowo planowane jest wprowadzenie wymogu, by klient przed zatwierdzeniem zamówienia zawsze miał możliwość sprawdzenia, czy jest ono poprawne. Ministerstwo zwraca również uwagę na potrzebę dostosowania stron usługodawców do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Proponowana zmiana ustawy ureguluje również kwestię reklamowych SMS-ów. Odbiorca ma otrzymać wiadomość nie tylko o tym, na czyje zlecenie SMS został wysłany, ale również informację o firmie, która wiadomość wysłała. Ponadto reklamowy SMS ma zawierać informację, w jaki sposób zablokować otrzymywanie informacji handlowych tą drogą.

Obserwując zakres proponowanych zmian mam mieszane uczucia. Próba wprowadzania dodatkowych regulacji tam, gdzie najlepszym regulatorem jest wolny rynek i konkurencja wydaje się niepotrzebna - sprzedawcy z niefunkcjonalną platformą e-commerce są z reguły omijani przez internautów.

Bardzo dobrym pomysłem wydają się za to przepisy, dotyczące reklamowych SMS-ów. Jeśli zmiany wejdą w życie, obrona przed SMS-owym SPAM-em stanie się znacznie łatwiejsza.

Ministerialny projekt na początku lutego ma rozpatrywać Komitet do Spraw Europejskich. Szczegóły dotyczące zmian ustawy można sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej. Co sądzicie o propozycjach MSWiA?

Źródło: Wirtualna Polska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.