Dzięki nowemu prawu e-zakupy będą dużo bezpieczniejsze

Dzięki nowemu prawu e-zakupy będą dużo bezpieczniejsze

Koniec SMS-owego SPAM-u? (Fot. Flickr/douglemoine/Lic. CC by-nd)
Koniec SMS-owego SPAM-u? (Fot. Flickr/douglemoine/Lic. CC by-nd)
Łukasz Michalik
29.01.2011 10:28

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowelizację ustawy o świadczeniu usług elektronicznych. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowelizację ustawy o świadczeniu usług elektronicznych. Czego dotyczą zmiany?

Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo kupujących w Sieci. Usługodawcy będą musieli udostępniać klientom możliwość kontaktu nie tylko poprzez e-mail, ale również za pomocą np. telefonu, komunikatora lub formularza na stronie WWW.

Dodatkowo planowane jest wprowadzenie wymogu, by klient przed zatwierdzeniem zamówienia zawsze miał możliwość sprawdzenia, czy jest ono poprawne. Ministerstwo zwraca również uwagę na potrzebę dostosowania stron usługodawców do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Proponowana zmiana ustawy ureguluje również kwestię reklamowych SMS-ów. Odbiorca ma otrzymać wiadomość nie tylko o tym, na czyje zlecenie SMS został wysłany, ale również informację o firmie, która wiadomość wysłała. Ponadto reklamowy SMS ma zawierać informację, w jaki sposób zablokować otrzymywanie informacji handlowych tą drogą.

Obserwując zakres proponowanych zmian mam mieszane uczucia. Próba wprowadzania dodatkowych regulacji tam, gdzie najlepszym regulatorem jest wolny rynek i konkurencja wydaje się niepotrzebna - sprzedawcy z niefunkcjonalną platformą e-commerce są z reguły omijani przez internautów.

Bardzo dobrym pomysłem wydają się za to przepisy, dotyczące reklamowych SMS-ów. Jeśli zmiany wejdą w życie, obrona przed SMS-owym SPAM-em stanie się znacznie łatwiejsza.

Ministerialny projekt na początku lutego ma rozpatrywać Komitet do Spraw Europejskich. Szczegóły dotyczące zmian ustawy można sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej. Co sądzicie o propozycjach MSWiA?

Źródło: Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)