Dzień Babci i Dzień Dziadka. Jakie technologie rozpalały przed laty ich wyobraźnię?

21 i 22 stycznia to wyjątkowo sympatyczne święta, honorujące nasze Babcie i Dziadków. Z tej okazji warto przypomnieć sobie, jakie urządzenia były szczytem technologii w czasach ich młodości, gdy nie było 4K, Internetu i smartfonów. Co było zamiast nich?

Jakie technologie rozpalały wyobraźnię naszych babć i dziadków?
Jakie technologie rozpalały wyobraźnię naszych babć i dziadków?
Łukasz Michalik

21.01.2014 | aktual.: 10.03.2022 11:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samochód CWS T-1

CWS T-1 w wersji Torpedo
CWS T-1 w wersji Torpedo

Pierwszym samochodem skonstruowanym na ziemiach polskich był prawdopodobnie STAR – zbudowane w 1912 roku dzieło krakowskiej spółki Auto Central Garage STAR. Nie była to jednak polska konstrukcja, jej twórcą był bowiem jeden z udziałowców spółki, Czech Bohumil Bechyne. Niestety, STAR nie odniósł sukcesu, choć zdaniem ówczesnych kierowców był wyśmienitym automobilem. Pierwszym samochodem skonstruowanym w Polsce okazał się model z 1927 roku zaprojektowany przez inżyniera Tadeusza Tańskiego CWS T-1.

Motocykl Lech

Motocykl Lech
Motocykl Lech

Pierwszy motocykl był dziełem niemieckich wynalazców, Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha, którzy w 1885 roku postanowili dołączyć do roweru silnik, tworząc osobliwy wehikuł o nazwie Reitwagen. Pierwszeństwo Reitwagena nie jest jednak bezsporne, wszystko zależy bowiem od definicji motocykla. Nie ma za to wątpliwości co do pierwszego produkowanego seryjnie polskiego motocykla. Jest nim model Lech wytwarzany od 1929 roku w Opalenicy. Wygląda niesamowicie!

Radioodbiornik Festival

ESBROK Wilno Festival
ESBROK Wilno Festival

Pierwszym dużym producentem polskich radioodbiorników było założone w 1925 roku Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, ale w ciągu kilku następnych lat powstało wiele firm zajmujących się wytwarzaniem takiego sprzętu. I choć większość radioodbiorników z tamtej epoki zachwyca przepięknymi obudowami i ciekawym wzornictwem, to nawet w tak doborowym towarzystwie znajdą się modele wyjątkowe. Jak choćby radioodbiornik Festival, produkowany w końcu lat 30. przez wileńską firmę ESBROK.

Telewizor Wisła

Telewizor Wisła
Telewizor Wisła

Niemal trzydzieści lat po pierwszym polskim radioodbiorniku na rynku pojawił się pierwszy telewizor produkowany seryjnie w powojennej Polsce. Model Wisła był licencyjną kopią radzieckiego telewizora Awangard i był montowany przez Warszawskie Zakłady Telewizyjne od 1955 roku. Wymiary ekranu? 240 na 180 milimetrów, czyli zbliżone do kartki formatu A5.

Przenośny radioodbiornik lampowy Turysta

Przenośny radioodbiornik lampowy Turysta
Przenośny radioodbiornik lampowy Turysta© Trioda.com

Jak pół wieku temu radzono sobie z mobilnym dostępem do informacji? Ówczesny gadżetomaniak zamiast smartfona w kieszeni mógł mieć w ręce coś, co przypominało zgrabną walizeczkę. Czyli pierwszy polski przenośny radioodbiornik lampowy Turysta, wytwarzany od 1956 roku przez Spółdzielnię Pracy Artykułów Technicznych i Metalowych w Poznaniu.

super magnetofon korzenia melodia zrk

Magnetofony szpulowe były wyjątkowo długowiecznym sprzętem i cieszyły się popularnością przez niemal 40 lat! Pierwszym modelem produkowanym w Polsce była Melodia – magnetofon wytwarzany w warszawskich Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka od 1958 roku.

Skuter Osa

Skuter Osa
Skuter Osa

W czasach gdy posiadanie własnego samochodu było dla wielu Polaków luksusem, o którym mogli najwyżej pomarzyć, sensowną alternatywą dla czterech kółek okazały się skutery. A właściwie jeden skuter, bo innych modeli nie wyprodukowano. Produkowana od 1959 roku Osa była stosunkowo tania, lekka i miała umiarkowany apetyt na paliwo; spalała nieco ponad 3 l/100 km.

Polar PS 663 BIO-Prezentacja

Ten sprzęt jest na tyle nowy, by zapisać się w pamięci nie tylko babć i dziadków, ale też pokolenia naszych rodziców. Warto jednak wspomnieć również o nim. Dlaczego? Polar PS 663 Bio to przecież pierwsza polska pralka automatyczna! Polska, a właściwie jugosłowiańska, ponieważ ten model był składany od 1971 roku przez firmę Polar dzięki licencji jugosłowiańskiego Gorenje. I jak wiele przedmiotów z tamtej epoki okazał się wyjątkowo odporny na działanie czasu.

Prezenty od wnuków. Co kupić?

Gadżety sprzed lat dzisiaj na nowo stały się obiektem pożądania – o Osie czy magnetofonie sprzed pół wieku marzą kolejne pokolenia wielbicieli technologii. Czy marzą o nich również nasze babcie i dziadkowie? Podobno czasy młodości zawsze wspomina się dobrze, ale stare technologie lepiej zostawić dla prawdziwych pasjonatów. Dla wielu użytkowników mogą po latach być raczej powodem do utrapienia niż źródłem radości.

Skąd w takim wypadku wziąć prezenty, którymi obdarzymy naszych bliskich? W Sieci powstało wiele wyspecjalizowanych sklepów z ofertą dostosowaną do potrzeb starszych osób. Pod adresami takimi, jak sklepseniora.pl czy extrasenior.pl znajdziemy całkiem sporo elektroniki dobranej tak, aby seniorzy nie mieli problemów z jej obsługą. Warto przy tym poszukać rozwiązań, dzięki którym wydamy znacznie mniej pieniędzy na zakupy. Jednym z nich jest serwis www.mojekupony.pl, udostępniający kupony rabatowe dla ponad 400 sklepów internetowych. Jeśli nie możemy złożyć życzeń osobiście, dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z internetowej kwiaciarni, jak choćby pocztakwiatowa.pl.

Niestety, wiele prezentów wręczanych w tych dniach okazuje się nietrafionych. Dlaczego? Jak podaje dzisiaj Polskie Radio, prezenty kupowane przez wnuków często rozmijają się z oczekiwaniami obdarowanych. Może dobrym pomysłem okażą się wspólne zakupy, na które zaprosicie Babcie i Dziadków? Zanim się na nie wybierzecie, koniecznie skorzystajcie z naszych poradników: „Zakupy prezentowe? Garść porad” i „Mózg na polowaniu. Jak zachowujemy się na zakupach i wpadamy w reklamowe pułapki?”.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.