Eksperymentalna biogazownia. Dostarcza ciepło wielu Polakom
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu pochwalił się uruchomieniem ekologicznego źródła ciepła z biogazowni w gospodarstwie doświadczalnym Przybroda. Jednostka podkreśla, że instalacja "produkuje rocznie tyle ciepła, ile uzyskalibyśmy ze spalenia 800 ton węgla rocznie". Biogaz to jedno z ciekawszych rozwiązań, które pozwala odchodzić od paliw kopalnych.
Biogazownia w gospodarstwie doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu została uruchomiona w poniedziałek, 21 listopada. Jak wynika z oświadczenia uczelni, instalacja stanowi "przykład proekologicznego i efektywnego systemu wykorzystującego odnawialne źródła energii", a jedną z jej wielu zalet jest to, że nie zanieczyszcza powietrza. Uruchomiona w Przybrodzie biogazownia ma moc elektryczną 449 kW i moc cieplną 560 kW.
Eksperymentalna biogazownia w Przybrodzie
Biogazownie rolnicze, nazywane też elektrociepłowniami na biogaz rolniczy, wytwarzają biogaz, który zaliczany jest do grona odnawialnych źródeł energii. W ich przypadku wykorzystywane są tzw. bioodpady, czyli np. obornik lub kiszonka z roślin energetycznych. Jak wyjaśnia Polska Grupa Biogazowa, taki substrat umożliwia uruchomienie beztlenowej fermentacji metanowej, której produktem jest właśnie biogaz.
Prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekoenergetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu również podkreśla, że jest to rozwiązanie "wszystkożerne". Instalacja w Przybrodzie może przerabiać m.in. odchody zwierzęce i inne rodzaje biomasy rolniczej. Jej wykorzystanie pozwala na wyprodukowanie ekologicznej i taniej energii elektrycznej i ciepła. Dodatkowo produktem końcowym całego procesu jest wysokiej jakości materiał nawozowy, który można wykorzystać w wielu celach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę
W Polsce istnieje 140 biogazowni, o czym przypomina prof. Dach, ale bez problemu mogłoby istnieć ich znacznie więcej, nawet 10-12 tys. Pozwoliłyby na zasilanie tanim i ekologicznym ciepłem mieszkających w ich pobliżu. Warto podkreślić, że biogazownia to nie jedyna technologia z sektora bioenergii, nad którą pracują naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznania. Jak wynika z komunikatu uczelni, "trwają również prace nad systemem pozyskiwania biometanu z bioodpadów, nad biowodorem i pozyskiwaniem energii z biomasy".
Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii