Ukraińcy odzyskali farmę fotowoltaiczną w okolicy Chersonia
25.11.2022 16:17, aktual.: 25.11.2022 21:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraińska spółka DTEK Renewables poinformowała o sukcesie energetycznym naszych sąsiadów. Państwo ukraińskie przejęło kontrolę nad farmą fotowoltaiczną Tryfonivska SPP, zlokalizowaną w obwodzie chersońskim.
Ukraina odzyskała kontrolę nad niemałą elektrownią fotowoltaiczną zlokalizowaną w obwodzie chersońskim. Tryfonivska Solar Power Plant (Tryfoniwśka SES) to obiekt o mocy 10 MW zlokalizowany we wsi Tryfoniwka na północy obwodu chersońskiego w rejonie berysławskim. Wraz z wyzwoleniem tego regionu, Ukraińcy odzyskali możliwość korzystania z farmy.
Budowa elektrowni we wsi Tryfoniwka rozpoczęła się w marcu 2017 r. i zakończyła w lipcu tego samego roku. W ciągu roku miała produkować ok. 11-12 GWh zielonej energii, dzięki czemu redukcja emisji dwutlenku węgla w porównaniu do źródeł energii opartych o paliwa kopalne, wynosiła ok. 12 tys. ton.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzięki pracy tej elektrowni fotowoltaicznej w energię elektryczną zaopatrywanych było 15 okolicznych miejscowości. W obliczu kryzysu energetycznego, który wywoływany jest przez rosyjską agresję, takie źródło prądu może znaczyć naprawdę wiele.
Jak informuje ukraińska spółka DTEK Renewables, farma nie jest w idealnym stanie. Według wstępnych szacunków, podczas działań wojennych uszkodzono ok. 10 proc. zainstalowanych na niej paneli, co oznacza, że zanim zacznie pracować z optymalną wydajnością, należy poczynić pewne starania.
- Firma planuje niezwłocznie naprawić elektrownię słoneczną i rozpocząć produkcję energii elektrycznej dla systemu elektroenergetycznego tak szybko, jak będzie to możliwe, co jest ważne dla Ukrainy w warunkach kryzysu energetycznego i zimy - powiedział prezes DTEK Maksym Timczenko.
Ukraińcy odzyskali farmę fotowoltaiczną
Elektrownia zlokalizowana we wsi Tryfoniwka została zbudowana z 37 tys. modułów fotowoltaicznych JA Solar. Całość funkcjonuje dzięki zastosowaniu falowników firmy ABB.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii