Era kolorowego Internetu bez hakerów

Naukowcy odkryli, jak zmieniać barwę pojedynczego fotonu. Dzięki temu Internet i przesyłanie danych mają stać się nieprawdopodobnie efektywne. I bajecznie kolorowe.

kolorowy internet
kolorowy internet
Katarzyna Kieś

01.10.2010 08:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy odkryli, jak zmieniać barwę pojedynczego fotonu. Dzięki temu Internet i przesyłanie danych mają stać się nieprawdopodobnie efektywne. I bajecznie kolorowe.

Użytkownikowi nie uda jednak się obserwować gry barw fotonów. Będzie za to mógł korzystać z superwydajnych sieci bezprzewodowych, poprzez które przesyłane będą świetnie zabezpieczone informacje. To przyszłość. Teraz informacja cyfrowa przesyłana jest w postaci bitów reprezentowanych przez wiele elektronów. Do przesyłu wykorzystuje się światło podczerwone, które zawiera wiele fotonów. Przyszłość należy zaś do komputerów kwantowych – tam dane będą przesyłane w postaci pojedynczego elektronu lub fotonu.

Nowa technika opiera się na zjawisku zwanym rozpraszaniem Bragga, czyli rozpraszaniem światła w sieciach krystalicznych. Naukowcy do eksperymentu wykorzystali dwa lasery. Wytworzyli wiązki światła w dwóch kolorach i przesłali je poprzez przewód. Znajdujący się tam foton zmieniał kolor.

Odkrywcy techniki modyfikowania koloru pojedynczych fotonów – zespół z brytyjskiego University of Bath - uważają, że nowy sposób przesyłu danych doprowadzi hakerów do szału: zabezpieczeń nie będzie można złamać. Gwarancja ochrony przed atakami hakerów ma być 100-procentowa.

Technologię zapewne będzie się intensywnie rozwijać, ponieważ zapotrzebowanie na lepsze systemy przesyłania danych jest coraz większe. Czy hakerom rzeczywiście nie uda się złamać powstałych dzięki temu zabezpieczeń, pokaże przyszłość.

Źródło: Machines Like Us

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.