Fałszywe antywirusy w milionach pecetów

Fałszywe antywirusy w milionach pecetów

Fot. SXC
Fot. SXC
Andrzej Biernacki
19.10.2009 14:45

Dziesiątki milionów amerykańskich komputerów są zarażone fałszywym oprogramowaniem antywirusowym - podała firma Symantec. Czasami dochodzi nawet do sytuacji, w których nieświadomi użytkownicy płacą za złośliwe aplikacje.

Dziesiątki milionów amerykańskich komputerów są zarażone fałszywym oprogramowaniem antywirusowym - podała firma Symantec. Czasami dochodzi nawet do sytuacji, w których nieświadomi użytkownicy płacą za złośliwe aplikacje.

Oszustwo zaczyna się w momencie, gdy internauta wchodzi na całkowicie bezpieczną stronę WWW. Hakerzy dodają do niej komunikat o zainfekowaniu maszyny wirusem czy robakiem. Zalecają instalację oprogramowania ochronnego.

Zwykle bezpłatny jest jedynie moduł skanujący. Aby pozbyć się zagrożenia należy zapłacić. Internautom wydaje się, że nie mają wyjścia - często alert sugeruje, że fałszywy antywirus jest jedynym, który skutecznie usuwa danego wirusa.

Użytkownicy płacą i wydaje im się, że są bezpieczni. Złośliwa aplikacja pozostaje jednak w systemie operacyjnym i szpieguje jego administratora. Przesyła hakerom hasła, numery kart kredytowych oraz inne osobiste informacje. To pozwala na wyłudzanie dodatkowych pieniędzy.

Według Symanteka łącznie w obiegu znajduje się około 250 fałszywych antywirusów. Większość z nich ma budzące zaufanie nazwy - jak SpywareGuard 2008. W ciągu ostatniego roku takie programy pobrano 43 miliony razy. Nie da się ustalić ile instalacji faktycznie doszło do skutku.

Firma twierdzi, że hakerzy realnie zarabiają na każdej transakcji raptem kilkadziesiąt centów. Nawet jeśli tylko połowa ich ofiar faktycznie dała się nabrać zyski sięgają jednak milionów dolarów.

W jaki sposób chronić się przed oszustami? Należy:

  1. Instalować wyłącznie sprawdzone, znane oprogramowanie antywirusowe (na przykład uwzględniane w testach witryny AV Comparatives).
  1. Pamiętać, że strony WWW czy przeglądarki samodzielnie nie wyświetlają komunikatów o zainfekowaniu komputera.
  1. Po każdym potencjalnie fałszywym alercie należy i tak przeskanować maszynę za pomocą sprawdzonego programu antywirusowego.

Źródło: Reuters

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)