Fizyczna klawiatura w smartfonie? Nie taka, jak myślisz

Niektórzy chcieliby, by do telefonów wróciły klawiatury. I nie chodzi tu o takie urządzenia, jakie znamy z przeszłości. Naukowcy opracowali technologię, która pozwoli na ukrycie w urządzeniach pompowanych klawiatur.

Pompowane klawiatury w smartfonach
Pompowane klawiatury w smartfonach
Źródło zdjęć: © Future Interfaces Group (FIG)

29.04.2023 11:30

Ekrany dotykowe towarzyszą nam już w zasadzie wszędzie. Największy wpływ odcisnęły z pewnością w branży telefonów komórkowych, gdzie błyskawicznie wyparły z rynku niemal wszystkie modele wyposażone w standardowe klawiatury. Płaski dotykowy ekran nie jest jednak idealnym rozwiązaniem, choćby ze względu na brak wyczuwalnej informacji zwrotnej, która bywa sygnalizowana co najwyżej wibracjami. Niebawem może się to zmienić.

Naukowcy z Future Interfaces Group z Carnegie Mellon University opracowali rozwiązanie, które nazywa się Flat Panel Haptics. Prace nad tą technologią trwały 15 lat. Badania pozwoliły na stworzenie płytki, która pozwala na pojawianie się "pompowanych przycisków" na ekranie. Ich grubość wynosić do pięciu milimetrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W początkowych prototypach badacze wykorzystywali silikon jako warstwę, na której odkształcały się pompowane wzory, tworząc w ten sposób przyciski. Obecne wyświetlacze AMOLED nie są aż tak elastyczne, ale zapewniają wystarczającą elastyczność do wykorzystania tej technologii.

Tego typu rozwiązanie jest w stanie obsłużyć pełnoprawną klawiaturę QWERTY, ale także inne funkcje. Mowa tu na przykład o przyciskach włączania urządzenia, odtwarzania, pauzy, stop, czy przewijania utworów lub filmów. Twórcy widzą też możliwość wykorzystania pompowanych elementów ekranu do sygnalizowania pojawiających się powiadomień (pulsowanie całej ikony) lub tworzenia dużych przycisków, na przykład do włączania drzemki lub wyłączania alarmów.

Flat Panel Haptics: Embedded Electroosmotic Pumps for Scalable Shape Displays

Ważną cechą takiego rozwiązania jest też umożliwienie odbierania informacji zwrotnej przez graczy. Fizyczne przyciski mogą oferować lepsze wrażenia, niż dotykanie płaskiego ekranu. Jak czytamy w serwisie techradar.com, autorzy koncepcji przyznają, że przed nimi jeszcze sporo pracy, m.in. w zakresie efektywności energetycznej rozwiązania oraz jego stabilności. Możliwe jednak, że za kilka lat usłyszymy o podobnej technologii zastosowanej w smartfonach lub tabletach.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.