Frytkownica - jaką wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Frytkownica - jaką wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem frytkownicy, by móc cieszyć się pysznymi frytkami (i nie tylko) w domu. Chociaż tego typu jedzenie zwykle nie jest kojarzone z najzdrowszym, to z pewnością przygotowane w domu będzie lepszym rozwiązaniem niż wizyta w fast foodzie.

Podpowiadamy, jaką frytkownicę kupić
Podpowiadamy, jaką frytkownicę kupić
Źródło zdjęć: © fot. materiały prasowe
Klaudia Stawska-Magdziak

23.06.2020 | aktual.: 08.03.2022 15:21

Oferta frytkownic na rynku jest bardzo szeroka, a w ostatnim czasie pojawiły się urządzenia znacznie różniące się od siebie parametrami oraz funkcjami. Dzięki dobrze wybranemu urządzeniu będziecie mogli przygotowywać nie tylko frytki smażone na głębokim tłuszczu, ale również inne przysmaki.

Frytkownica - jaką wybrać?

Frytkownica posłuży nie tylko przygotowywaniu frytek, ale również różnorodnych dań panierowanych, np. w stylu azjatyckim - w panierce panko. Kluczem jest dobrej jakości olej do głębokiego smażenia, jak i odpowiednie urządzenie. Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych parametrów frytkownic, przybliżymy wam rodzaje sprzętów dostępnych na rynku.

  • Frytkownice tradycyjne - nadają się do smażenia na głębokim tłuszczu; olej wlewamy do specjalnej komory, a następnie jest on podgrzewany; w tym wypadku ważny jest również dobór tłuszczu o odpowiednio wysokiej temperaturze dymienia, dzięki czemu tłuszcz nie przeniknie do dania.
  • Frytkownice beztłuszczowe - to modele zyskujące dużą popularność na rynku i reklamowane możliwością przyrządzenia chrupiących dań bez konieczności dodawania tłuszczu; jedzenie ogrzewane jest gorącym powietrzem, ale przygotowanie np. klasycznych skrzydełek w panierce może być trudniejsze.
  • Frytkownice na łyżkę oleju - łączy w sobie działanie frytkownicy beztłuszczowej oraz grilla; te urządzenia cieszą się dobrą opinią ze względu na smak potraw bardziej zbliżony do tradycyjnie smażonych na głębokim tłuszczu.

W naszym poradniku zakupowym skupimy się na urządzeniach dedykowanych użytkowi domowemu. Sprzęt do zastosowań gastronomicznych będzie musiał spełniać inne normy, a dodatkowo będzie to znacznie droższy zakup niż domowa frytkownica.

Frytkownica - najważniejsze parametry

Bez względu na typ urządzenia, na jaki się zdecydujemy, jest kilka parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę.

  • Moc - im wyższa, tym szybciej nagrzeje się frytkownica;
  • Pojemność misy/kosza - na rynku dostępne są urządzenia o pojemności od ok. 06, do nawet 5 litrów - wybierzcie taką, która najlepiej spełni wasze potrzeby - kosz o pojemności 1 kg zwykle wystarczy, by przygotować dania dla 4-osobowej rodziny;
  • Łatwość czyszczenia - wpływa na to ogólna budowa i materiał, z jakiego jest wykonana frytkownica;
  • Budowa, materiał wykonania i stabilność - ogólne wykonanie wpływa na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania;
  • Filtry - ograniczają one wydzielanie zapachów w trakcie smażenia.

Wybierając drobne AGD, bez względu na to czy jest to mikrofala, czy frytkownica -warto zapoznać się z opiniami na temat wybranego modelu sprzętu w sieci. Nie bez znaczenia jest również renoma producenta. Użytkownicy cenią sobie m.in. frytkownice Tefal, Philips, Clatronic i Blaupunkt.

Co usmażysz we frytkownicy?

Dobra frytkownica będzie oferować dodatkowe funkcje, które umożliwią przygotowanie wielu dań, np.

  • smażenie w tempurze,
  • smażenie racuchów, faworków i pączków,
  • smażenie ryb,
  • smażenie domowych chipsów,
  • smażenie frytek z różnych warzyw - ziemniaków, batatów, marchewki, cukinii itp.
  • smażenie w panierce panko.

Wybierając frytkownicę, warto zwrócić uwagę również na funkcje dodatkowe, które mogą ułatwić nam pracę. Może to być lampa kontrolna, wskaźnik zużycia oleju czy zabezpieczenia przed przegrzaniem. Zastanówcie się na spokojnie, czego oczekujecie od urządzenia i jaką kwotę jesteście w stanie przeznaczyć nie nie. A jeśli w waszej kuchni brakuje jeszcze innych drobnych AGD, zobaczcie nasze poradniki zakupowe:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.