Gdzie na świecie czarownice są ścigane przez prawo?

Wydawałoby się, że w nowoczesnym świecie zainteresowanie praktykami czarnoksięskimi nie idzie w parze z literą prawa. Okazuje się, że nie wszędzie. Są miejsca na świecie, w których za paranie się magią można stanąć przed sądem, a nawet zginąć.

Gdzie na świecie czarownice są ścigane przez prawo?
Olga Drenda

06.11.2013 | aktual.: 10.03.2022 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydawałoby się, że w nowoczesnym świecie zainteresowanie praktykami czarnoksięskimi nie idzie w parze z literą prawa. Okazuje się, że nie wszędzie. Są miejsca na świecie, w których za paranie się magią można stanąć przed sądem, a nawet zginąć.

Oficjalne prawo dotyczące czarów nie pasuje do współczesnego technologicznego świata. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wraz z epoką oświecenia czarownice odeszły na dobre do świata wyobraźni, przynajmniej na Zachodzie. Większość krajów europejskich unieważniła rozporządzenia dotyczące czarnoksięstwa w wieku XVIII (w Polsce Sejm w roku 1776 zakazał procesów o czary). Co prawda nie zakończyło to prób samosądów domniemanych wiedźm, a nawet procesów z pogranicza oskarżeń o czary, ale im żwawiej rozpędzała się epoka przemysłowa, tym bardziej czary odchodziły do historii.

Polowanie wciąż trwa

Czasem stoi za tym stara zasada szukania kozła ofiarnego dla wyładowania masowej agresji i frustracji, jednak częściej powody są o wiele bardziej przyziemne. Tradycyjne wierzenia w czary i duchy bywają wykorzystywane przez chciwych krewnych jako wymówka, aby otrzymać ziemię lub dom po wypędzonej lub zabitej „wiedźmie”. W wielu miejscach oficjalne prawo stara się rozprawić z plagą samosądów. Nie wszędzie jednak ofiary łowców czarownic mogą liczyć na sprawiedliwość: cieszący się złą sławą przywódcy Gambii i Zimbabwe, Yahya Jammeh i Robert Mugabe, wprowadzili zakaz praktykowania czarów, co skutkuje prześladowaniami posądzonych.

Czary kontra litera prawa

Przepisy dotyczące czarów niekoniecznie muszą wiązać się z prześladowaniami. Mogą dotyczyć na przykład ruchu powietrznego: według prawa uchwalonego w niewielkim afrykańskim kraju Suazi czarownice nie mogą latać na miotłach na wysokości większej niż 150 metrów. W Rumunii z kolei niedawno zalegalizowano zawód czarownicy, aby… uzyskać wpływy z podatku dochodowego. Rząd proponował również ustawę, zgodnie z którą mylne przepowiadanie przyszłości byłoby karalne. W odpowiedzi rumuńscy czarownicy odprawili rytuał nad Dunajem, rzucając klątwę na nieprzychylne władze.

A na Zachodzie?

Archaiczny przepis wciąż jest częścią kodeksów prawnych Irlandii Północnej i Terytorium Północnego Australii, jednak nie wyciąga się z niego żadnych konsekwencji i w praktyce można przepowiadać przyszłość czy rzucać klątwy do woli. Inaczej jest w RPA, gdzie podobne prawo ma się dobrze: karalne jest nie tylko podawanie się za czarownika, ale również korzystanie z katalogu usług paranormalnych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.