Gogle 3D - zrób to sam [wideo]

Technika fotografowania i nagrywania filmów w 3D nie jest wcale taka trudna, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczą nam dwa cyfrowe aparaty, aby odpowiednio rozszerzyć działalność amatorskiej wytwórni filmowej.

3D
3D
Marcin Krzewicki

Technika fotografowania i nagrywania filmów w 3D nie jest wcale taka trudna, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczą nam dwa cyfrowe aparaty, aby odpowiednio rozszerzyć działalność amatorskiej wytwórni filmowej.

Na filmie możecie zobaczyć, jak niesłychanie proste jest zbudowanie prymitywnych (aczkolwiek działających) gogli 3D. Oczywiście będą potrzebne dwa obiektywy. Dlatego też najprościej jest posłużyć się również dwoma identycznymi aparatami cyfrowymi.

W tym przypadku do budowy gogli 3D wykorzystano Kodaka C180. Jeśli Wasze fundusze nie pozwolą na zakup akurat takiego sprzętu, to bez wahania możecie eksperymentować z najtańszymi, a nawet z tandetnymi aparatami.

Podejrzewam, że zastanawiacie się, jak to wszystko działa. Już tłumaczę. Zjawisko stereoskopii (widzenia przestrzennego) zachodzi wówczas, kiedy ten sam obraz (z niewielką różnicą kąta widzenia) przedstawiany jest w dwóch kopiach (po jednej na każde oko) z bliskiej odległości. Mózg łączy oba obrazy i tworzy z nich jeden przestrzenny, zwany też cyklopowym.

W tym momencie oszukujemy sami siebie, ponieważ utrudniamy prawidłowe funkcjonowanie naszej percepcji. Na szczęście potrafi się ona bronić i tworzy w naszym umyśle trójwymiarowy obraz w taki sposób, jak byśmy patrzyli na niego jednym "trójwymiarowym okiem". Stąd też nazwa obraz cyklopowy.

Sami zobaczcie, jak łatwo i szybko można zbudować taki sprzęt. Nie wymaga to talentu majsterkowicza ani sporego wkładu finansowego. Efekt końcowy i sama zabawa mogą być wspaniałe.

Guide on how to make a 3D Digital Camera yourself

Źródło: youtube

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
newsrtvgadżety
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.