Google eksperymentuje z mapami

Google eksperymentuje z mapami

Mapy Google - Polska z innej perspektywy
Mapy Google - Polska z innej perspektywy
Artur Falkowski
15.02.2010 20:00

Udostępnienie ludziom dostępu do "poligonu doświadczalnego" Gmaila okazało się dobrym pomysłem. Na tyle dobrym, że korporacja postanowiła wprowadzić opcję "laboratorium" do Map Google. Poniżej przegląd nowych możliwości.

Udostępnienie ludziom dostępu do "poligonu doświadczalnego" Gmaila okazało się dobrym pomysłem. Na tyle dobrym, że korporacja postanowiła wprowadzić opcję "laboratorium" do Map Google. Poniżej przegląd nowych możliwości.

Do panelu "laboratorium" wchodzimy wciskając charakterystyczną zieloną ikonkę w kształcie kolby, która znajduje się u góry ekranu. Wtedy w nowym oknie otwiera nam się lista funkcji do uruchomienia.

Przeciągnij i powiększ - Moim zdaniem zdecydowanie najbardziej przydatna opcja. Pozwala zaznaczyć prostokątny obszar na mapie, który automatycznie zostanie powiększony do rozmiarów ekranu. W ten sposób bardzo szybko możemy skoncentrować się na interesującej nas okolicy.

Wróć do wersji "beta" - Jeśli ktoś chce poczuć się jak pionier, może przywrócić znaczek "beta" w logo Map Google. Funkcja czysto ozdobna.

Gra "Gdzie na świecie" - Zabawa dla miłośników geografii. Mapa wskazuje konkretne losowo wybrane miejsce, a naszym zadaniem jest podać jego lokalizację przed upływem czasu. Chętnie widziałbym tę funkcję rozbudowaną o możliwości precyzowania terytorium. W ten sposób moglibyśmy trenować znajomość danego kontynentu, kraju czy miasta.

Obraz
© [źródło](http://vbeta.pl/images//2010/02/Zrzutekranu20100215godz.20.06.09.png)

Obracane mapy - Jak sama nazwa wskazuje, funkcja pozwala dowolnie obracać mapy. Rozwiązanie niezbędne w komunikacji za pośrednictwem GPS-a. Podczas korzystania z Map Google preferuję jednak tradycyjny widok.

Podpowiedź z położeniem geograficznym - Przydatne usprawnienie. Na bieżąco wyświetla koordynaty wskazywanego punktu.

Upuszczanie znacznika położenia geograficznego - Pozwala za pośrednictwem menu kontekstowego nanieść na mapę znacznik zawierający koordynaty położenia.

Co jest w okolicy? - W obecnej formie funkcja pozbawiona sensu. Polega na dodaniu przycisku, po wciśnięciu którego uzyskujemy widok identyczny z tym, jaki otrzymalibyśmy po wpisaniu "*" w polu wyszukiwania.

Inteligentne powiększenie - Nie pozwala przybliżyć widoku satelitarnego, jeśli w danym miejscu nie ma bardziej szczegółowych zdjęć.

Obraz
© [źródło](http://vbeta.pl/images//2010/02/Zrzutekranu20100215godz.20.18.22.png)

Zdjęcia lotnicze - Pozwala przełączyć widok na zdjęcia lotnicze. Są bardziej szczegółowe od satelitarnych, przez co ciekawsze do oglądania. Minusem jest to, że na razie niewiele lokacji można w ten sposób zobaczyć.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)