Hit na budowę: eko‑sklejka z odzyskanych plastików
Inżynierowie z firmy 2k Manufacturing zlokalizowanej w angielskim mieście Luton opracowali innowacyjny materiał budowlany: ekologiczny, trwały i uniwersalny. Chcąc określić go jednym słowem, należałoby użyć przymiotnika: śmieciowy.
31.08.2009 13:00
Inżynierowie z firmy 2k Manufacturing zlokalizowanej w angielskim mieście Luton opracowali innowacyjny materiał budowlany: ekologiczny, trwały i uniwersalny. Chcąc określić go jednym słowem, należałoby użyć przymiotnika:[url=http://ekoblogia.pl/2009/08/11/papierowe-buty-na-niekazda-pogode/] śmieciowy.
[/url]To “sklejka”, która powstała z przeróbki tworzyw sztucznych - nie tylko tych, które określane są symbolem recyklingu, ale WSZYSTKICH syntetyków, które trafiają do śmieci. Tworzywa są przerabiane na proszek, który umieszcza się między dwoma polimerowymi powłokami i poddaje termicznej obróbce - ten sposób zespala się poszczególne elementy “’sklejki”. Tak powstają płyty - w kształcie i wielkości identyczne jak te z tradycyjnej sklejki, ale o zawartości wolnej od klejów i innych chemikaliów, nienasiąkające wilgocią, niewrażliwe na pleśnie, niepęczniejące, nie wytwarzające odprysków wiórów.
Płyty można wykorzystywać w dowolny sposób: jako elementy wykończenia wnętrz lub ścianki działowe. Kiedy będą już niepotrzebne, można je oddać do fabryki i ponownie przerobić na nową sklejkę. I tak w nieskończoność.
Pomysł niezwykły, prosty i użyteczny. Tradycyjnych syntetyków jeszcze długo nie wyrugujemy z naszego życia - zanim nadejdzie era bezpiecznych bioplastików i innych materiałów, obecnie stosowane syntetyki wcale nie muszą bezczynnie leżeć na śmietnisku. Pozostaje tylko pytanie, jak jeszcze można by wykorzystać proszek, który otrzymuje się z tworzyw sztucznych?
Fot.: sxc
Źródło: Ekoblogia