Hit na budowę: eko‑sklejka z odzyskanych plastików

Inżynierowie z firmy 2k Manufacturing zlokalizowanej w angielskim mieście Luton opracowali innowacyjny materiał budowlany: ekologiczny, trwały i uniwersalny. Chcąc określić go jednym słowem, należałoby użyć przymiotnika: śmieciowy.

trash-basket
trash-basket
Blomedia poleca

31.08.2009 13:00

Inżynierowie z firmy 2k Manufacturing zlokalizowanej w angielskim mieście Luton opracowali innowacyjny materiał budowlany: ekologiczny, trwały i uniwersalny. Chcąc określić go jednym słowem, należałoby użyć przymiotnika:[url=http://ekoblogia.pl/2009/08/11/papierowe-buty-na-niekazda-pogode/] śmieciowy.

[/url]To “sklejka”, która powstała z przeróbki tworzyw sztucznych - nie tylko tych, które określane są symbolem recyklingu, ale WSZYSTKICH syntetyków, które trafiają do śmieci.  Tworzywa są przerabiane na proszek, który umieszcza się między dwoma polimerowymi powłokami i poddaje termicznej obróbce -  ten sposób zespala się poszczególne elementy “’sklejki”. Tak powstają płyty - w kształcie i wielkości identyczne jak te z tradycyjnej sklejki, ale o zawartości wolnej od klejów i innych chemikaliów, nienasiąkające wilgocią, niewrażliwe na pleśnie, niepęczniejące, nie wytwarzające odprysków wiórów.

Płyty można wykorzystywać w dowolny sposób: jako elementy wykończenia wnętrz lub ścianki działowe. Kiedy będą już niepotrzebne, można je oddać do fabryki i ponownie przerobić na nową sklejkę. I tak w nieskończoność.

Pomysł niezwykły, prosty i użyteczny. Tradycyjnych syntetyków jeszcze długo nie wyrugujemy z naszego życia - zanim nadejdzie era bezpiecznych bioplastików i innych materiałów, obecnie stosowane syntetyki wcale nie muszą bezczynnie leżeć na śmietnisku. Pozostaje tylko pytanie, jak jeszcze można by wykorzystać proszek, który otrzymuje się z tworzyw sztucznych?

Fot.: sxc

Źródło: Ekoblogia

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.