HP TopShot LaserJet Pro M275, czyli drukarka ze skanerem 3D [test]

HP TopShot LaserJet Pro M275, czyli drukarka ze skanerem 3D [test]

HP TopShot LaserJet Pro M275, czyli drukarka ze skanerem 3D [test]
Marcin Honkisz
16.04.2012 16:30, aktualizacja: 14.01.2022 09:51

Określenie 3D ostatnio stało się bardzo modne. Już nawet widziałem pastę do zębów z efektem 3D. Za trendem podąża również HP, wprowadzając do oferty ciekawe urządzenie wielofunkcyjne, które na pewno polubią maniacy sprzedawania na Allegro.

Specyfikacja

Obraz

Testowana przeze mnie drukarka to pierwsze urządzenie wielofunkcyjne na rynku, które ma nietypowy skaner – cyfrowy aparat na wysięgniku. Jakie daje korzyści? Przede wszystkim pozwala na skanowanie obiektów trójwymiarowych, a raczej na ich fotografowanie. Czy takie rozwiązanie jest wygodne? Jak można się domyślać, w pewnych specyficznych zastosowaniach – jak najbardziej.

Specyfikacja

Dostarczona do testów drukarka ma bardzo obszerną specyfikację techniczną. Ja skupię się na rzeczach najważniejszych:

  • Funkcje: drukowanie, kopiowanie, skanowanie
  • Rozdzielczość druku w czerni: do 600 x 600 dpi
  • Technologia druku: druk laserowy
  • Prędkość druku - czarny (A4): do 16 str./min
  • Czas wydruku pierwszej strony w czerni - 16 s
  • Prędkość druku - kolorowy (A4): do 4 str./min
  • Pierwsza strona w kolorze: 27,5 s
  • Obciążalność miesięcznie, A4: do 20 000 stron
  • Zalecana liczba stron drukowanych miesięcznie: 250–950
  • Typ skanera: Aparat
  • Rozdzielczość skanowania: czujnik obrazu CMOS o rozdzielczości 8 megapikseli
  • Maksymalny format skanowania: 216 x 297 mm
  • Prędkość kopiowania - czarny (A4): do 16 kopii/min
  • Prędkość kopiowania - kolorowy (A4): do 4 kopii/min
  • Skala zmiany rozmiarów w kopiarce 25 do 400%
  • Panel sterowania: kolorowy ekran dotykowy CGD o przekątnej 8,89 cm
  • Przyciski: początek, anuluj, pomoc, strzałki w lewo/prawo, wstecz
  • Diody LED: gotowość, błąd, praca bezprzewodowa
  • Standardowe podłączenia: 1 Hi-Speed USB 2.0, 1 interfejs Fast Ethernet 10/100Base-TX; 1 interfejs WiFi 802.11b/g/n
  • Opcja wydruku z dupleksem: ręczny (z obsługą przez sterownik)
  • Obsługiwane formaty nośników: A4; A5; A6; B5 (ISO, JIS); 10 x 15 cm; kartki pocztowe (pojedynczy lub podwójny format JIS); koperty (DL, C5, B5)
  • Gramatura mediów: 60–176 g/m² (zwykły papier); maks. 220 g/m² (papier błyszczący)
  • Poziom emisji akustycznej: 50 dB
Widok z tyłu
Widok z tyłu

Wykonanie i funkcjonalnośćPierwsze wrażenie

Elementy do zmontowania
Elementy do zmontowania
Wyposażenie dodatkowe
Wyposażenie dodatkowe

Pierwsze wrażenie – bardzo pozytywne. Drukarka jest zgrabna i ładna. Wyróżnia się na tle konkurencji nie tylko aparatem zamiast skanera – niecodzienny jest również kolor obudowy. Drukarka jest brązowa. Ten szczegół dostrzegłem dopiero w świetle dziennym, ponieważ wieczorem wyglądała na czarną.

Podajnik papieru wykonano z przejrzystego tworzywa sztucznego o bardzo mizernej jakości – przejechanie po nim delikatnie paznokciem zostawia trwałe zarysowania. Również podstawa na skanowane obiekty nie wygląda estetycznie – biały plastik o drobnej fakturze, który niezwykle łatwo przyjmuje kurz.

Ramię z aparatem jest koloru srebrnego i wygląda na solidne. Nie ma wyczuwalnych luzów, porusza się płynnie i pozostaje pewnie w pozycji otwartej.

Skaner gotowy do działania
Skaner gotowy do działania

Podsumowując wygląd zewnętrzny – drukarka bardzo ładna i nietypowa, ale tylko przy pierwszym kontakcie. Po kilku dniach użytkowania brudzi się i wymaga ciągłego czyszczenia. Zdecydowanie nie do biura, w domu sprawdzi się znakomicie.

Uruchomienie i instalacja

Po podpięciu zasilania i wciśnięciu przycisku Power znajdującego się na przedniej obudowie urządzenie zaczyna działać. Wiadomo, że drukarki laserowe potrzebują dużo czasu na uruchomienie. Nie inaczej jest w tym przypadku – pierwsze uruchomienie po podłączeniu zasilania zajmuje 1 min 45 s.

Wyglądu tego ekranu można nauczyć się na pamięć
Wyglądu tego ekranu można nauczyć się na pamięć

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to duży dotykowy panel LCD o przekątnej 3,5 cala. Po bokach dodatkowo rozlokowano podstawowe ikony obsługi, które podświetlone są różnymi kolorami tylko w przypadku możliwości potencjalnego użycia. Jako autonomiczny sprzęt M275 jest już gotowy do pracy.

Spory dotykowy wyświetlacz
Spory dotykowy wyświetlacz
Kąt otwarcia można regulować
Kąt otwarcia można regulować

Niemniej jednak warto połączyć drukarkę z komputerem. Można to uczynić na dwa sposoby – przewodowo lub poprzez Wi-Fi. W obu przypadkach należy zainstalować pakiet sterowników i oprogramowania z płyty CD. Instalacja na Windows 7 (64 bit) przebiega szybko i bezproblemowo. Podłączone urządzenie czy to przez USB, czy Wi-Fi jest wykrywane w jednym z etapów instalacji.

Interfejsy
Interfejsy
Możliwe opcje podłączenia drukarki
Możliwe opcje podłączenia drukarki
W każdym przypadku sprzęt rozpoznawany jest bezproblemowo
W każdym przypadku sprzęt rozpoznawany jest bezproblemowo

Przez pewien czas nie miałem bliższego kontaktu ze sprzętami HP, ale wydaje mi się, że firma dopracowała oprogramowanie do swojego sprzętu. Nie pamiętam tak prostej i bezproblemowej instalacji sprzętu HP w Windowsie. Oczywiście podczas użytkowania nie obyło się bez wpadek – podczas połączenia przez Wi-Fi zdarzało się, że drukarka znikała z pola widzenia komputera. Jedynym wyjściem było wtedy zresetowanie drukarki, co oczywiście zabierało sporo czasu.

Drukarka często znika z pola widzenia
Drukarka często znika z pola widzenia

Drukarka ma również funkcję ePrint, która umożliwia wydruk dokumentów na urządzeniu poprzez Internet, co oznacza drukowanie z dowolnego miejsca na Ziemi (nie bardzo widzę sens), albo wydruk ze smartfonów lub tabletów (sens większy, choć sama obsługa wydaje się dość kłopotliwa). Niestety w ciągu tych kilku dni, podczas których testowałem urządzenie, nie udało mi się uruchomić tej usługi.

Nie pomagało przywracanie ustawień fabrycznych, wpisywanie różnych opcji z pomocy technicznej HP. Co ciekawe, w skróconej instrukcji dostarczonej z drukarką o uruchomieniu ePrint nie było ani słowa.

EksploatacjaDrukowanie

Czy ktoś wie, ile jeszcze zostało którego koloru?
Czy ktoś wie, ile jeszcze zostało którego koloru?

Zdjęcia są niewyraźne, kolory nie są oddawane prawidłowo. Drukarka zostawia również marginesy – ze wszystkich stron 4,2 mm. Sporo, co przy wydruku zdjęć mocno wpływa na ich wielkość.

Czasy wydruków też niestety nie są imponujące, zestawiłem je poniżej. Oczekiwałem lepszych wyników po urządzeniu laserowym.

Skanowanie

  • Kolor, 300 dpi - 33 s
  • Czarno-biały, 300 dpi - 19 s
  • Odcienie szarości, 300 dpi - 18 s
  • Kolor, 75 dpi - 25 s
  • Czarno-biały, 75 dpi - 18 s
  • Odcienie szarości, 75 dpi - 18 s

O co chodzi z potrójnym robieniem zdjęć? Otóż M275 przeznaczona jest głównie do skanowania obiektów trójwymiarowych. Oczywiście odbywa się to na zasadzie rzutowania na płaszczyznę dwuwymiarową. Pliki wynikowe nie mają tła. Wynika więc z tego, że aby obraz był prawidłowy, muszą być wyeliminowane cienie rzucane przez fotografowany obiekt.

W tym celu aparat wykonuje sekwencję trzech zdjęć – każde z oświetleniem przez inną lampę błyskową. W ramieniu są trzy ledowe lampy rozmieszczone w odległościach ok. 5 cm od siebie. Są ułożone w jednej linii, więc cieni w płaszczyźnie prostopadłej do nich nie eliminują – w tym celu należałoby zastosować 5 takich lamp. Być może HP w kolejnym modelu wprowadzi ramię z krzyżykiem na końcu?

Ramię z aparatem i trzema lampami błyskowymi
Ramię z aparatem i trzema lampami błyskowymi

Nałożenie trzech zdjęć na siebie i odjęcie różnic, tak aby otrzymać tylko fotografowany obiekt, jest wykonywane w drukarce. Odpowiedzialny za to jest procesor 600 MHz wspierany przez 128 MB pamięci. Jednak obróbka trzech zdjęć 8-megapikselowych musi zająć trochę czasu. Stąd też dość długie oczekiwanie na efekty.

Bardzo ciekawą funkcją skanera jest Obiekt 3D. Gdy ułoży się w zasięgu widzenia aparatu kilka obiektów, drukarka zapisuje je w osobnych plikach wynikowych.

Kilka obiektów w polu widzenia aparatu
Kilka obiektów w polu widzenia aparatu
Obraz

Nasuwa się pytanie, czy skaner przeznaczony do obiektów 3D również w ten sposób będzie traktował kopiowane dokumenty, które powinny być płaskie? Niestety, nawet w trybie pracy Dokument czy Fotografia urządzenie nie jest w stanie wyprostować skanu.

Zgiętego wcześniej dokumentu nie da się dobrze zeskanować
Zgiętego wcześniej dokumentu nie da się dobrze zeskanować
Skanowanie czasopism nie wchodzi w grę (strona miesięcznika
Skanowanie czasopism nie wchodzi w grę (strona miesięcznika

Dlatego też fotografowanie otwartej książki czy grubej gazety, pozaginanych dokumentów, zdjęć, które rzadko kiedy są idealnie płaskie, jest właściwie bezsensowne. W klasycznych skanerach każde wybrzuszenie czy zagięcie można na czas kopiowania wyprostować, dociskając dokument czy książkę do powierzchni szyby. Tu niestety takiej możliwości nie ma. Oczywiście próbowałem docisnąć książkę od góry, wykorzystując szybę ze starego skanera. Jak można się domyślić, nic z tego nie wyszło – choć odbite światło lampy błyskowej dało ciekawe efekty…

Jeśli kogokolwiek nurtuje jedno pytanie: "Czy lamp błyskowych nie da się wyłączyć?", odpowiadam – nie da się. W grę wchodzi jedynie zaklejenie ich czarną taśmą. Jednak wtedy cała biała powierzchnia podstawki pod obiekty jest szara, więc o przezroczystości w plikach wynikowych nie ma co marzyć.

Cyfryzacja zdjęć za pomocą M275 jest możliwa pod jednym warunkiem – jeśli odbitki będą wykonane na papierze matowym. W przypadku błyszczącego kolory będą nierzeczywiste, a jasne obszary po prostu prześwietlone. Poniżej przykład – liść był wywołany na papierze matowym, dziewczynka pod Koloseum – na błyszczącym.

Zeskanowane zdjęcia nie wyglądają najlepiej
Zeskanowane zdjęcia nie wyglądają najlepiej

Podsumowując – innowacja, jaką wprowadziło HP, dość poważnie zawęża możliwości zastosowania wbudowanego „skanera”. Cytując fragment z ulotki reklamowej urządzenia:

Aparat fotograficzny umieszczony w zawiasowym wysięgniku wykonuje w wysokiej jakości skany dowolnych dokumentów w formacie do A4 oraz dowolnych małych obiektów trójwymiarowych. Obrazów można natychmiast użyć na potrzeby sprzedaży internetowej.

Z pierwszą częścią tego punktu nie mogę się zgodzić. Nie można tym sprzętem skanować dowolnych dokumentów A4 – jedynie idealnie płaskie, pojedyncze kartki. Owszem, obiekty trójwymiarowe skanuje się wygodnie i skany można wykorzystać na potrzeby sprzedaży internetowej. Choć i tutaj znalazłem jedną kategorię rzeczy, do których skaner się nie nadaje – znajomy prosił mnie o sprawdzenie możliwości skanowania monet. Niestety, wykorzystywanie lamp błyskowych wyklucza grupę docelową odbiorców, jaką mogliby być numizmatycy.

Kopiowanie

Funkcja bardzo często wykorzystywana przeze mnie w tym urządzeniu nie zdała egzaminu. Zwykle kopiuje się dokumenty, a jak już pisałem wcześniej, chcąc mieć dobrej jakości skan, trzeba najpierw użyć żelazka… A szybkie kopiowanie obiektów 3D? Po prostu nie widzę sensu - na co komu to może być potrzebne?

Jeśli chodzi o jakość i prędkość działania, to sumują się wszystkie spostrzeżenia z drukowania i skanowania jako oddzielnych funkcji.

  • Kopiowanie w kolorze - 50 s / str.
  • Kopiowanie czarno-białe - 30 s / str.

Podsumowanie i ocena

Można i tak
Można i tak

Nowe urządzenie wielofunkcyjne HP to na pewno odważny krok producenta. Czy w dobrym kierunku? Pokażą wyniki sprzedaży i ewentualna kontynuacja pomysłu w kolejnych modelach. Nie wydaje mi się jednak, aby takie rozwiązanie przyjęło się na rynku. Zbyt wąska grupa docelowa, mała wszechstronność i właściwie brak realizacji podstawowych zadań, dla jakich kupuje się typowe 3 w 1.

A kupować taki sprzęt tylko po to, aby wystawiać aukcje na Allegro z efektownymi zdjęciami? Amortyzacja wydanej kwoty (ok. 1300 zł) uda się chyba tylko w przypadku sprzedających dużo bardzo drogocennych i małych przedmiotów…

Oceniamy: urządzenie wielofunkcyjne ze skanerem 3D

[block position="inside"]1309[/block]

HP TopShot LaserJet Pro M275

[plus]druk laserowy

[plus]niewielkie rozmiary

[plus]efektowne zdjęcia na Allegro

[plus]ładna obudowa

[minus]wąska specjalizacja

[minus]bezcelowość 3 w 1

[minus]wolna praca

[minus]bezużyteczny skaner do 2D

[minus]głośna praca

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)