Idzie nowe? A gdzie tam! Polacy wciąż uwielbiają tradycyjną telewizję

Idzie nowe? A gdzie tam! Polacy wciąż uwielbiają tradycyjną telewizję

Zdjęcie pary kupującej telewizor pochodzi z serwisu Shutterstock
Zdjęcie pary kupującej telewizor pochodzi z serwisu Shutterstock
Marta Wawrzyn
02.04.2015 11:55, aktualizacja: 10.03.2022 10:25

Tłumaczenia, że nie chcemy płacić opłaty audiowizualnej, bo nie posiadamy odbiorników i w ogóle nie oglądamy telewizji, czas włożyć między bajki. Polacy mają telewizory i z nich korzystają. Większość z nas czyni to codziennie.

W Internecie można często spotkać się z opinią, że młodzi ludzie pozbywają się telewizorów i dlatego wprowadzenie opłaty audiowizualnej od każdego gospodarstwa domowego to straszna niesprawiedliwość. Będziemy zmuszeni do płacenia za coś, z czego nie korzystamy. Bo my już jesteśmy jak amerykańscy milenialsi - seriale oglądamy tylko w Internecie (choć niekoniecznie w legalnych serwisach VoD, bo ich oferta jest daleka od netfliksowej), a odbiorniki telewizyjne widujemy tylko kiedy odwiedzamy rodziców w święta. Tylko czy rzeczywiście?

Prawie każdy Polak ma telewizor

Statystyki mówią zupełnie co innego, niezależnie od tego, czy patrzymy na oficjalne dane GUS-u, czy na wyniki sondaży. Z badania IQS, cytowanego przez Wirtualne Media, wynika, że telewizor w polskim domu to norma. Niezależnie od tego, czy mówimy o domu osób w średnim wieku, czy "młodych, wykształconych, z dużych miast". Badano osoby w wieku 15-50 lat, prawie wszyscy mieli odbiorniki telewizyjne.

Tylko 8% respondentów powiedziało, że nie ogląda telewizji w ogóle, i – to nie jest niespodzianka – większość z nich to mężczyźni w wieku 25–34 lata, z największych miast, z dochodem powyżej 3000 zł. 27% z nas ogląda telewizję kilka razy w tygodniu albo miesiącu. Zaś wszyscy pozostali – 65% Polaków – włącza telewizor codziennie. Nieważne, że w grupie tej przeważają kobiety, osoby nieco starsze (powyżej 35. roku życia), niepracujące i mieszkające na wsi. Ważne, że statystycznie to jest większość. To jest Polska. Cała reszta to na razie margines.

Tak wciąż wygląda rodzinny wieczór?
Tak wciąż wygląda rodzinny wieczór?© "Świat według Bundych"

Jak zmieniają się nasze przyzwyczajenia?

Widać jednak, że gapienie się w telewizor godzinami to też nie jest coś, co Polak lubi najbardziej. Telewizja towarzyszy nam – przede wszystkim kobietom – przy wykonywaniu czynności domowych, takich jak sprzątanie czy gotowanie. Coraz częściej też oglądając telewizję korzystamy z Internetu. 33% badanych przegląda w tym czasie serwisy społecznościowe, 29% sprawdza maile, 28% korzysta z komunikatorów lub wysyła SMS-y, popularne jest też czytanie wiadomości na portalach czy nawet granie w gry (17%). Widać wyraźnie, że nie mamy zwyczaju ograniczać się do zalegania przed telewizorem. Ale faktem jest, że prawie wszyscy z niego korzystamy przynajmniej te kilka razy w miesiącu.

Obłożenie opłatą audiowizualną innych urządzeń niż telewizor też nie jest aż tak kontrowersyjnym pomysłem, jak mogłoby się wydawać. Ponad połowa ankietowanych przyznała, że ogląda telewizję na innych urządzeniach – głównie na laptopach (43%) i komputerach stacjonarnych (25%). Osoby młode korzystają ze smartfonów (20%) i tabletów (15%).

Nasze przyzwyczajenia zmieniają się, nie ulega to wątpliwości. Ale tradycyjna telewizja wciąż zajmuje poczesne miejsce w naszym życiu, czy się do tego przyznajemy, czy nie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)