Inteligentne śmietniki zachęciły do segregacji. Wynik w polskim mieście imponuje

Inteligentne śmietniki zachęciły do segregacji. Wynik w polskim mieście imponuje

Inteligentne śmietniki zachęciły do segregacji. Wynik w polskim mieście imponuje
Adam Bednarek
07.09.2020 18:02

Ciechanów rok temu pilotażowo wprowadził inteligentne pojemniki, które miały zmobilizować mieszkańców do segregacji śmieci. Efekt przerósł oczekiwania.

To pierwsze takie w Polsce inteligentne i bezdotykowe pojemniki, które umożliwiają skuteczną weryfikację segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej - chwali się miasto na swojej stronie.

Systemem zostało objętych ponad 300 gospodarstw domowych. Wcześniej śmieci segregowano jedynie w 10 proc. gospodarstw. Po instalacji systemu wynik wynosi 90 proc.

Jak działają inteligentne pojemniki na odpady?

Każde z gospodarstw otrzymuje indywidualne kody, które umożliwiają otwarcie pojemnika i pozostawienie w higieniczny sposób posegregowanych odpadów. Odpady z danego lokalu są automatycznie ważone po ich wrzuceniu. Klapy otwierają się po sczytaniu elektronicznie kodu QR mieszkania.

Bez kodu QR nie da się otworzyć pojemnika, więc sąsiedzi z osiedla obok nie mogą podrzucić swoich śmieci. Na wszelki wypadek czuwa nad tym również monitoring.

Dużym plusem systemu jest też możliwość analizowania w czasie rzeczywistym poziomu zapełnienia. Śmieciarka przyjeżdża więc kiedy trzeba, zamiast opróżniać kosze zbyt wcześnie - lub za późno, gdy śmieci pozostawiane są już obok śmietnika.

Na tym zalety się nie kończą, przekonuje miasto.

Miasto otrzymuje informacje o tym, ile i jakie odpady wytwarzają mieszkańcy. Może precyzyjnie podejmować działania w celu zwiększenia poziomów recyklingu. Osoby odpowiedzialne za gospodarkę odpadami znają dokładną masę odpadów, a zatem mają możliwość planowania realnych kosztów, jakie miasto poniesie w obszarze gospodarki odpadami, np. według systemu SISO średnia ilość wytwarzanych odpadów przypadająca na mieszkańca wynosi ok. 210 kg rocznie – to ponad 100 kg mniej niż wynika z danych GUS.

Dla samych mieszkańców system to mniejsze koszty za odpady. Opłata śmieciowa w przypadku segregowania jest dużo niższa, niż w przypadku braku segregacji. W Ciechanowie jest ona jedną z najniższych w Polsce i wynosi 13 zł od każdego mieszkańca segregującego śmieci.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)