Internet reaguje na ostatni start promu kosmicznego. Zobacz wideo i zdjęcia
Amerykańskie promy kosmiczne to symbol kończącej się epoki. 30 lat niebezpiecznych misji znajduje swój finał w ostatnim starcie promu Atlantis. Zobacz, jakie reakcje wywołało w Sieci to wydarzenie.
09.07.2011 10:20
Amerykańskie promy kosmiczne to symbol kończącej się epoki. 30 lat niebezpiecznych misji znajduje swój finał w ostatnim starcie promu Atlantis. Zobacz, jakie reakcje wywołało w Sieci to wydarzenie.
Atlantis to ostatni z serii promów Space Shuttle, który wyruszy w przestrzeń kosmiczną. Choć od 1981 roku na wyprawy wyruszało w sumie 5 wahadłowców, do naszych czasów dotrwały 3 z nich. Dwa pozostałe rozbiły się podczas misji.
Pierwszy z pechowych promów, Challenger, eksplodował krótko po starcie w 1986 roku. Druga katastrofa miała miejsce w 2003 roku. Prom Columbia rozpadł się podczas wejścia w atmosferę ziemską. W obu przypadkach zginęły całe załogi.
Challenger Disaster Live on CNN
Zakończenie lotów wahadłowców typu Space Shuttle planowano od wielu lat. Ich następcami będą Załogowe Pojazdy Badawcze opracowane w ramach programu Orion. Ostatnią misją, wieńczącą pionierską erę wahadłowców ma być trwająca od kilkunastu godzin wyprawa promu Atlantis.
Wydarzenie jakim stała się ostatnia misja Atlantisa odbiło się szerokim echem w Sieci. Na Facebooku, podczas procedury przedstartowej, odnotowano rosnącą z każdą sekundą liczbę wpisów na ten temat.
NASA udostępniła ponadto aplikację, pozwalającą śledzić na żywo relację ze startu promu. Materiały multimedialne z tego wydarzenia zostały również opublikowane na stronie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.
Jakie reakcje wywołał start promu wśród Amerykanów? Entuzjazm, towarzyszący temu wydarzeniu dobrze pokazuje jeden z dostępnych na YouTube filmów:
Emotions run high at Atlantis launch
To - do czasu zbudowania pojazdów kosmicznych następnej generacji - ostatni taki start. Program budowy wahadłowców to jednak nie tylko efektowne starty i kosmiczne misje. Technologie, opracowane na potrzeby kosmicznego wyścigu przyspieszyły rozwój branży IT, choć komputery używane w wahadłowcach są - z dzisiejszej perspektywy - archaiczne.
Początkowo pracę promów kosmicznych nadzorowały urządzenia IBM AP-101 wykorzystywane również w samolotach B-52 i F-15. Obliczenia, niezależnie od siebie, wykonywały 4 komputery. Piąty nadzorował ich pracę, sprawdzając poprawność danych.
W przypadku, gdy jedno z urządzeń podało wynik inny od pozostałych, było automatycznie wyłączane. Generowanie rozbieżnych danych przez większą liczbę komputerów powodowało uruchomienie procedury głosowania - za właściwy uznawano wynik, podany przez większość z działających urządzeń.
Procedura ta sprawdziła się w praktyce - w 1981 roku wyłączenie jednego z komputerów pozwoliło uratować od katastrofy prom Columbia. IBM AP-101 zostały wymienione na sprzęt działający w oparciu o procesory Intel 8086, montowane w komputerach IBM PC XT.
Kolejną - używaną w wahadłowcach do dnia dzisiejszego - generacją sprzętu są urządzenia z procesorami Intel 80386, które okazały się wyjątkowo odporne na zakłócenia spowodowane promieniowaniem kosmicznym.
Źródło: Mashable