IP camera - jaką wybrać? Oto kilka cennych wskazówek
IP camera to urządzenie, które cieszy się rosnącą popularnością. Narzędzie nie tylko odstraszy złodziei, ale także pozwoli na monitorowanie sytuacji w domu czy w biurze podczas naszej nieobecności. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
IP camera, czyli kamera do monitoringu, to jeden z podstawowych sposobów na ochronę cennych przedmiotów znajdujących się w naszym domu i biurze. Sprzęt z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego - narzędzie pozwoli m.in. na monitorowanie zatrudnionej przez nas ekipy remontowej czy opiekunki do dzieci, a także na doglądanie zwierząt podczas naszej nieobecności w domu. Przede wszystkim, sprzęt świetnie sprawdzi się jako "straszak" na złodziei.
IP camera - co to jest?
Kamera IP to urządzenie rejestrujące obraz i automatycznie wysyłające go do sieci. Dzięki temu, użytkownik może z każdego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do internetu, oglądać udostępniane wideo na żywo. W zależności od modelu, a także dokonanej konfiguracji, podgląd obrazu możliwy jest z poziomu smartfona lub laptopa.
Aby przesyłanie obrazu było możliwe, musimy się upewnić, czy nasza kamera jest podłączona do domowego routera. W zależności od modelu, sprzęt podłączymy bezprzewodowo lub za pomocą przewodu sieciowego (Ethernet LAN).
Narzędzie jest niezwykle przydatne szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżamy na wakacje, a chcemy być pewni, że nasze "cztery kąty" będą w pełni bezpieczne. Współczesny rynek oferuje szeroki wachlarz modeli kamer IP. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.
IP camera - rodzaje
Nie wszystkie kamery IP oferują takie same usługi. Aby mieć pewność, że zakupiony przez nas sprzęt sprosta naszym oczekiwaniom, warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych modeli. Na samym początku warto zaznaczyć, że kamery do monitorowania możemy podzielić na dwa rodzaje:
- wewnętrzne - przeznaczone do rejestrowania obrazu wewnątrz budynku, pokoju czy innego konkretnego pomieszczenia.
- zewnętrzne - przeznaczone do pracy na dworze. Tego typu urządzenia cechują się odpornością na niesprzyjające warunki pogodowe.
Wśród najpopularniejszych typów kamer IP należy wymienić:
- Tubowe - urządzenia w kształcie tuby. Są bardziej zauważalne niż reszta, dzięki czemu pełnią funkcję odstraszającą.
- Naścienne - przeznaczone do instalacji na ścianie budynku.
- Kopułkowe - ich celem jest dyskretny monitoring. Urządzenia najczęściej instalowane są pod sufitem.
- Uchylno-obrotowe - narzędzia mogą się poruszać, dzięki czemu przestrzeń, którą chcemy monitorować jest większa.
- Deskop - przeznaczone do montażu na biurku czy szafie.
- Nianie elektroniczne - urządzenie służy do monitorowania pokoju dziecka. Tego typu sprzęt pozwala na dwukierunkową komunikację głosową.
Cel wszystkich powyższych urządzeń jest jeden - niezależnie od sposobu montażu czy konstrukcji, mają one monitorować dane miejsce przez 24/h.
IP camera - na co zwrócić uwagę przy zakupie
Najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego urządzenia to:
- Przetwornik - główny element kamery IP. Najczęściej spotykane to CMOS oraz CCD.
- Wykrywanie ruchu i dźwięku - niezwykle istotna funkcja. Dzięki niej otrzymamy powiadomienie, gdy sprzęt wykryje niepokojące zdarzenie
- Obiektyw - im szerszy, tym większa przestrzeń do monitorowania.
- Wysoka rozdzielczość - warto, by kamera rejestrowała wideo przynajmniej w HD Ready, a najlepiej w FullHD. Dzięki wysokiej rozdzielczości, udostępniany obraz będzie bardziej szczegółowy.
- Możliwość ruchu - to funkcja przeznaczona dla użytkowników, którzy chcą, aby ich sprzęt mógł poruszać się zarówno w górę i w dół, jak i na boki
- Tryb nocny - dzięki podczerwieni, kamery IP są w stanie nagrywać wyraźne filmy również po zmroku.
IP camera - przykładowe urządzenia
Poniżej przedstawiamy listę kamer IP, które cieszą się zarówno sporą popularnością, jak i dobrą opinią wśród użytkowników.
- Somfy Protect Kamera bezpieczeństwa - ok. 800 złotych
- D-Link DCS-4701E - ok. 600 złotych
- Imou Bullet Lite - ok. 250 złotych
- TRENDnet TV-IP324PI - ok. 280 złotych
- Smanos PT-180 - ok. 600 złotych
- D-Link DCS-8515LH - ok. 450 złotych
- D-Link mydlink Indoor DCS-8300LH - ok. 350 złotych
Zobacz także:
Zobacz także: