Jak działa endoskop? Wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem

Jak działa endoskop? Wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem

Wyjaśniamy, jak działa endoskop
Wyjaśniamy, jak działa endoskop
Źródło zdjęć: © fot. Wikimedia
Klaudia Stawska-Magdziak
23.02.2021 13:03

Endoskop kojarzy się przede wszystkim z badaniami lekarskimi, przy których jest wykorzystywany. Jednak jego zastosowanie jest o wiele szersze. Wyjaśniamy, jak działa endoskop i po co się przydaje.

Co to jest endoskop?

Endoskop to rodzaj bardzo wąskiej i długiej sądy rejestrującej obrazy, które następnie przesyłane są do monitora. Endoskopy stosowane w medycynie są o wiele bardziej skomplikowane niż te do domowych zastosowań.

Kamera endoskopowa, z której możemy korzystać w domu to, w najprostszych słowach, malutka kamera USB wyposażona w źródło światła. Dzięki sztywnemu kablowi połączeniowemu możemy skierować urządzenie w małe zakamarki i trudno dostępne miejsca.

Przykładowy endoskop do zastosowań domowych
Przykładowy endoskop do zastosowań domowych© fot. materiały prasowe

Jak działa endoskop?

Endoskop przeznaczony jest do zaglądania w trudno dostępne miejsca. Zadaniem sondy jest zajrzeć do środka nawet niewielkiego obszaru i przesłać obraz z kamery na odpowiedni ekran. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, z przodu znajdują się również narzędzia umożliwiające prace w danym miejscu.

Pierwsze endoskopy były teleskopami, za pomocą których dało się zobaczyć jedynie elementy przed nimi. Czasami były dodatkowo doświetlane. Później pojawiły się endoskopy z lusterkami, ale doprowadziło to do zwiększenia się rozmiarów urządzeń, co z kolei ograniczyło ich zastosowanie.

Nowoczesne endoskopy są już wyposażone w miniaturowe kamery, które mogą nie tylko udostępniać obraz w czasie rzeczywistym, ale również zapisywać go w celu późniejszej analizy. Dodatkowy kabel do przesyłania obrazu jest zwykle umieszczony w sondzie lub kamery transmitują obraz drogą radiową.

Endoskop do podłączenia do smartfona
Endoskop do podłączenia do smartfona© fot. materiały prasowe

Do czego przyda się endoskop?

Endoskop pomoże dotrzeć w trudno dostępne miejsca, jak rury czy puste przestrzenie. Może się przydać w domu do poszukiwania zagubionych przedmiotów, np. za szafą czy zajrzeć do kratki wentylacyjnej. Majsterkowiczom może przydać się w czasie napraw trudno dostępnych miejsc lub np. samochodu.

Ważne jest jednak, by przestrzegać zaleceń oraz stosować endoskop jedynie do celów, jakim został przeznaczony. Decydując się na zakup takiego urządzenia, powinniśmy wziąć pod uwagę, do czego będziemy go używać.

Endoskop ze wbudowanym monitorem
Endoskop ze wbudowanym monitorem© fot. materiały prasowe

Jaki endoskop wybrać?

Na rynku znajdziemy endoskopy w różnych cenach, dlatego jego wybór powinien być przede wszystkim naszymi potrzebami. Tańsze endoskopy spełnią wymagania hobbystów, ale jeżeli potrzebujemy kamery endoskopowej do profesjonalnego użytku, warto rozważyć zakup modułowego endoskopu.

Endoskop modułowy oferuje wymienne kamery i zdejmowany wyświetlacz radiowy. Dodatkowo często istnieje możliwość rozbudowywania go o różne wymienne komponenty. Z praktycznego punktu widzenia, najważniejszym parametrem będzie jednak przekrój sondy.

Istnieje również kilka parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kamery endoskopowej:

  • rozdzielczość wyświetlacza dla kamery endoskopowej - im wyższa, tym bardziej szczegółowy obraz przesyła;
  • stopień ochrony kamery przed kurzem i wilgocią;
  • sposób przesyłania danych - część endoskopów do domowego użytku można podłączyć bezpośrednio po USB(https://gadzetomania.pl/t/3244,usb) do komputera, dzięki czemu łatwo prześlemy zrobione filmy lub zdjęcia; na rynku coraz częściej pojawiają się również urządzenia umożliwiające przesyłanie danych po WiFi;
  • obsługa audio - niektóre kamery endoskopowe są w stanie rejestrować również dźwięk;
  • funkcja obracania - pozwoli precyzyjnie ustawić głowicę kamery we wnętrzu komory;
  • oświetlenie LED - przyda się, jeśli zależy nam na tym, by oświetlić trudno dostępne miejsca, do których dotrze kamera;
  • możliwość ogniskowania - funkcja optymalizacji obrazu, dzięki której będziemy w stanie poprawić jakość wybranego fragmentu nagrania i wyostrzyć dany obiekt;
  • możliwość zapisu nagranego obrazu na zintegrowanym nośniku pamięci, np. karcie SD(https://gadzetomania.pl/t/32384,sd);
  • wskaźnik poziomu baterii i/lub automatyczne wyłączenie - pozwolą uniknąć niechcianych sytuacji.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)