Jak odzyskać dane z płyty CD lub DVD?

Strona głównaJak odzyskać dane z płyty CD lub DVD?
17.09.2010 18:09
Płyta DVD (Fot. SXC)
Płyta DVD (Fot. SXC)
Przemysław Muszyński
Przemysław Muszyński

Porysowana płyta nie nadaje się już do niczego. Nie oznacza to jednak, że użytkownik musi stracić zapisane na niej dane. Istnieje oprogramowanie, które - podobnie jak w wypadku skasowanych zdjęć - pozwala na odzyskanie utraconych informacji.

Porysowana płyta nie nadaje się już do niczego. Nie oznacza to jednak, że użytkownik musi stracić zapisane na niej dane. Istnieje oprogramowanie, które - podobnie jak w wypadku skasowanych zdjęć - pozwala na odzyskanie utraconych informacji.

Wśród darmowych aplikacji na uwagę zasługują BulletProof File Copy, Unstoppable Copier oraz IsoBuster (dostępny na licencji shareware).

Pierwsze dwa służą do kopiowania uszkodzonych plików. W normalnych okolicznościach, gdy system natyka się na zniszczony sektor na dysku CD lub DVD, przestaje go czytać. Skopiowanie pliku nie jest więc możliwe. Pojawia się komunikat o błędzie, a operacja zostaje przerwana.

Oba wymienione programy są zdolne skopiować uszkodzony plik, omijając części, które nie działają. Oczywiście oznacza to, że w zawartości będą luki. Bez użycia specjalistycznego sprzętu pełne odzyskanie zniszczonego sektora płyty nie jest niestety możliwe.

Przeniesienie niepełnego pliku na twardy dysk umożliwia jego obróbkę. W wypadku niektórych formatów (np. grafik w formacie BMP, zdjęć JPG i PNG, filmów) niewielkie luki w zapisie nie są groźne. W brakujących fragmentach nie ma obrazu lub dźwięku, jednak sam plik działa.

IsoBuster funkcjonuje na trochę innej zasadzie. Program służy do tworzenia obrazów nośników, które następnie można skopiować na inny dysk. Pomaga odzyskać w ten sposób zawartość płyt z błędnymi ścieżkami zapisu.

Aplikacja ta często bywa używana nie do odzyskiwania danych, a do ich piracenia. Potrafi bowiem obchodzić niektóre typy zabezpieczeń.

Niezależnie od tego IsoBuster pozwala na przeglądanie obrazów płyt, a następnie kopiowanie zawartych w nich danych. Program może też przeszukać płytę pod kątem niewidocznych plików lub niedziałających ścieżek.

BulletProof File Copy

Korzystanie z BulletProof jet bardzo proste. Program składa się z dwóch okien. W pierwszym wybieramy dysk lub katalog, z którego chcemy skopiować uszkodzone dane. Usługa pozwala odzyskać pliki także z innych nośników niż dyski optyczne, np. ze zniszczonych dyskietek albo pamięci flash.

390443316569538545

Następnie należy wybrać dysk, na który mają trafić dane. Najprawdopodobniej będzie to jedna z partycji na twardym dysku. Potem trzeba kliknąć Start! Gdy program skończy, można wejść do odpowiedniego katalogu i przejrzeć pliki. W wypadku mniejszych uszkodzeń dane są często odzyskiwane w 100%.

Iso Buster

Tę aplikację polecam stosować w przypadkach trudnych, gdy np. wskutek uszkodzeń system w ogóle nie czyta płyty lub gdy na płycie znajdują się niewidoczne dla napędu ścieżki. Szansa na sukces to jednak najwyżej 50/50.

Rzuć także okiem na nasze zestawienie 12 najlepszych darmowych programów do ripowania płyt CD i DVD.

Program należy uruchomić, a następnie wybrać płytę, zawartą na niej ścieżkę lub pojedynczy plik, który chcemy skopiować i kliknąć go prawym przyciskiem myszy. Następnie wybrać Kopiuj i wskazać twardy dysk, na którym powstanie obraz płyty.

390443316569931761

Jeśli poszukiwane pliki lub ścieżki nie są widoczne, trzeba kliknąć ikonę płyty prawym przyciskiem myszy i wybrać Szukaj utracone pliki i foldery. Jeśli płyta nie jest zbyt mocno zniszczona, program powinien odnaleźć dane.

390443316570062833

Stworzony obraz płyty można wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze: nagrać na innej płycie, co umożliwi normalne odtwarzanie. Po drugie: skorzystać z opcji Otwórz pliki obrazu, żeby wyodrębnić dane do dalszej obróbki.

390443316570193905

Metoda ta może przydać się także przy tworzeniu kopii bezpieczeństwa płyt z grami, muzyką lub filmami.

Zobacz także nasze zestawienie najlepszych programów do nagrywania płyt CD, DVD i Blu-ray.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)