Jak odzyskać przypadkowo skasowane zdjęcia?
Zdjęcie lub inny plik graficzny zostały usunięte z dysku, czy to celowo, czy przez przypadek. Czy da się je odzyskać? Oczywiście, wystarczy odrobina komputerowej magii. Czyli jeden niewielki program ;).
08.09.2010 | aktual.: 15.01.2022 14:08
Zdjęcie lub inny plik graficzny zostały usunięte z dysku, czy to celowo, czy przez przypadek. Czy da się je odzyskać? Oczywiście, wystarczy odrobina komputerowej magii. Czyli jeden niewielki program ;).
Skasowane fotografie to jeden z najczęstszych problemów, z jakim się spotykam. Ludzie robią mnóstwo zdjęć, zapisują je w pamięciach typu flash. Te, które wydają im się niepotrzebne, usuwają hurtowo. Ewentualnie tracą je w inny sposób (np. na skutek formatowania twardego dysku). Na szczęście takie pliki można łatwo odzyskać.
Co jest potrzebne?
W pierwszej kolejności trzeba znaleźć w Sieci program o nazwie Digital Image Recovery. Aplikacja zajmuje 560 kb, jest dostępna za darmo. Można ją pobrać na przykład stąd.
Program obsługuje następujące nośniki: Flash Card, SmartMedia, SONY Memory Stick, IBM Micro Drive, Multimedia Card, Secure Digital Card, twarde dyski i dyski przenośne. Rozpoznaje pliki graficzne (JPEG, TIFF, PNG, GIF, BMP, Canon CRW) oraz filmy (AVI, MOV, WAV). Łatwo można więc też uratować skasowane wideo z rodzinnej imprezy.
Jak to zrobić?
Pierwszy krok to wybranie partycji lub nośnika, na którym znajdowały się usunięte zdjęcia. Jeśli były one na jakimś urządzeniu przenośnym (pendrive, karta pamięci), należy podłączyć je do komputera za pomocą portu USB.
Następnie trzeba wybrać miejsce, w którym będą składowane znalezione zdjęcia. Domyślnie jest to katalog programu na dysku C. Lepiej jednak wyznaczyć oddzielny folder na drugiej partycji.
Powód jest prosty: program będzie potrzebował dużej ilości wolnego miejsca, aby zakończyć proces. Należy koniecznie wybrać inny dysk niż ten, który będzie przeszukiwany. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zniszczenia plików.
Kolejna rzecz to ustawienie powtórzeń. Parametr ten decyduje o tym, ile razy program przeszuka nośnik. Domyślnie jest to jeden raz i to zwykle wystarcza. Dla pewności można zażądać większej liczby skanowań.
Na koniec należy kliknąć Start. W tym momencie program zaczyna przeczesywać dysk w poszukiwaniu zdjęć. Znalezione pliki trafiają do wyznaczonego wcześniej folderu.Jak to działa?
[/h3]Jeśli jakiś plik jest usuwany, to - wbrew powszechnemu mniemaniu - nie jest on trwale wymazywany. Usuwana jest tylko niewielka część kodu odpowiedzialna za umiejscowienie w przestrzeni dyskowej. Reszta pozostaje, choć jest traktowana jak puste miejsce. Dopiero gdy na tym miejscu zostanie zapisane coś innego, pliki są tracone.
Czy to jest skuteczne?
Opisywany program jest bardzo skuteczny. Jeśli pliki zostały skasowane niedawno, a nośnik nie był używany, szanse na odzyskanie danych są prawie 100%. Nawet jeśli urządzenie było mocno eksploatowane, zazwyczaj da się coś ocalić.
Dlaczego nie udało się odzyskać zdjęć?
Przyczyny są dwie. Po pierwsze, zdjęcia lub filmy mogą być uszkodzone. Drugi problem wynika z tego, że dane zostały już nadpisane innymi plikami. Proces ten najczęściej jest nieodwracalny. Niezależnie od tego warto, dla pewności, przeskanować nośnik kilkukrotnie.
Problem poufnych danych
Analiza dysku systemowego prawie zawsze prowadzi do odnalezienia dużej ilości zbędnych danych: grafik wykorzystywanych przez usunięte gry i programy, fragmentów stron internetowych etc. Na dysku znajdują się też zdjęcia z serwisów, które użytkownik odwiedził.
Digital Image Recovery pozwala więc na dokładne prześledzenie webowej aktywności - nawet po kilku latach. Aby trwale pozbyć się grafik (lub innych plików) można:
- Oczyścić dysk za pomocą programu CCleaner(http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Program,Windows,13061.html)** **(występuje też pod nazwą Crap Cleaner), który usuwa cookies, pliki tymczasowe, opróżnia pamięć cache.
- Uruchomić aplikację o nazwie Eraser(http://www.dobreprogramy.pl/Eraser,Program,Windows,12852.html) z opcją czyszczenia pustego miejsca na twardym dysku.
Program działa w ten sposób, że zapisuje wolną przestrzeń losowymi wartościami, trwale usuwając wszystkie ślady. Zaleca się minimum 30-krotne oczyszczenie dysku (Eraser robi to automatycznie).