Jak powstało okno do oglądania najbardziej spektakularnych widoków? [wideo]

Najpiękniejsze zdjęcia naszej planety zostały zrobione przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obserwacja Ziemi byłaby jednak znacznie trudniejsza, gdyby nie pewne niezwykłe okno.

Jak powstało okno do oglądania najbardziej spektakularnych widoków? [wideo]
Grzegorz Nowak

18.11.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:41

Najpiękniejsze zdjęcia naszej planety zostały zrobione przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obserwacja Ziemi byłaby jednak znacznie trudniejsza, gdyby nie pewne niezwykłe okno.

Na Gadżetomanii wielokrotnie zachwycaliśmy się wspaniałymi zdjęciami Ziemi widzianej z orbity. Wystarczy, że przypomnicie sobie 12 niesamowitych widoków ze stacji kosmicznej albo zestawienie filmów, które swego czasu zebrał dla Was Marek. Uchwycenie tych zapierających dech w piersiach momentów nie byłoby możliwe, gdyby nie szczególne miejsce na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dla przypomnienia, moduł obserwacyjny nosi nazwę Cupola i został zaprojektowany oraz zbudowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Wyposażony w siedem okien, ułatwia precyzyjne dokowanie, pozwala na przeprowadzanie eksperymentów oraz oczywiście na obserwację Ziemi. Moduł został dostarczony na Międzynarodową Stację Kosmiczną w lutym 2010 roku podczas misji STS-130. Jak na razie Cupola jest największym oknem, jakie człowiek umieścił w przestrzeni kosmicznej.

Teraz możecie podziwiać, w jaki sposób przebiegała instalacja tego modułu na stacji kosmicznej. W tajniki tego skomplikowanego zadania wprowadzi Was poniższa animacja.

Źródło: gizmodo.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.