Jak szybko mogą pojechać zabawkowe samochodziki? [wideo]

Bardzo, bardzo, naprawdę bardzo szybko. Właściwie trudno wciąż mówić o zabawkach, gdy za ich modyfikację biorą się dorośli faceci z wyjątkowo poważnym podejściem do swojego hobby. Efektem ich prac są wyścigi, podczas których trudno zauważyć, gdzie znajdują się poszczególne bolidy.

Jak szybko mogą pojechać zabawkowe samochodziki? [wideo]
Marek Maruszczak

Bardzo, bardzo, naprawdę bardzo szybko. Właściwie trudno wciąż mówić o zabawkach, gdy za ich modyfikację biorą się dorośli faceci z wyjątkowo poważnym podejściem do swojego hobby. Efektem ich prac są wyścigi, podczas których trudno zauważyć, gdzie znajdują się poszczególne bolidy.

Prędkość, z jaką samochody poruszają się po torze, budzi skojarzenia z filmem "Tron". W odróżnieniu jednak od niego te wyścigi są całkowicie realne i nie mamy tutaj do czynienia z żadnym fotomontażem.

Ten rodzaj wyścigów jest możliwy dzięki niezwykle popularnej w USA (w Polsce nieco mniej) zabawce - Slot Cars. Nie udało mi się znaleźć polskiego odpowiednika nazwy „szczelinowych samochodzików”, ale zasada ich działania jest dość prosta.

Obraz

Wszystkie samochodziki wyposażone są w metalowe wypustki, które umieszcza się wewnątrz szczelin biegnących wzdłuż toru. Pozwala to utrzymać pojazdy na właściwym torze, kiedy napięcie elektryczne dostarczone za pośrednictwem metalowych taśm, również umieszczonych na torze, wprawi je w ruch. Piloty, które dzierżą kierowcy, służą do regulowania prędkości samochodów.

W przypadku tak oszałamiających prędkości nie jest łatwo utrzymać auto na torze, o czym przekonało się kilku bohaterów tego nagrania. Samochody jadą tak szybko, ponieważ zostały odpowiednio podrasowane przez swoich właścicieli. Modyfikacje i naprawy można wykonywać aż do ostatniej chwili dzięki dobrze wyposażonym pit stopom oddanym do dyspozycji kierowców.

Wyłonienie zwycięzcy nie byłoby łatwe, gdyby organizatorzy wyścigu musieli polegać wyłącznie na własnym wzroku. Rozstrzygającą o wyniku zawodów decyzję podejmuje się na podstawie danych dostarczonych przez fotokomórkę. Całkiem imponujący nakład pracy jak na coś, co w założeniu miało stanowić zabawkę dla dzieci.

Źródło: DviceWikipedia

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.