Jak uszczelnić okna?
Jak zmniejszyć rachunek za ogrzewanie? To może być prostsze niż myślicie. Jeśli uważacie, że za dużo wydajecie na ten cel, a w waszym domu wcale nie jest ciepło, przyczyną mogą być nieszczelne okna. Na szczęście uszczelnianie okien to prosta czynność. Jak i czym uszczelnić okna?
28.09.2017 | aktual.: 09.03.2022 10:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedy trzeba uszczelnić okna?
Jak sprawdzić, czy okna są nieszczelne? Łatwo się o tym przekonacie. Wskazówką może być przeciąg w waszym domu, który jest odczuwalny nawet wtedy, gdy zamknięte są wszystkie drzwi i okna. Jeśli tak jest, podejdźcie do każdego okna i przyłóżcie dłoń w miejscu, gdzie szyba graniczy z ramą okienną, a także tam, gdzie rama okienna spotyka się ze ścianą. Kiedy z jakiejś szczeliny wydobywa się wyraźny chłód, to najwyższa pora zaizolować okno.
Uszczelnianie nie ma jednak sensu w przypadku starych, mocno zniszczonych okien, którym nawet porządny zabieg może niewiele pomóc. Wówczas jedynym ratunkiem będzie wymiana okien.
Jaki wybrać preparat do uszczelniania okien?
Jeśli wasz problem z nieszczelnymi oknami jest bardziej złożony, możecie potrzebować więcej niż jednego preparatu. Wszystko zależy od tego, czy wasze okna mają zbyt duże szczeliny tylko w jednym miejscu, np. między szybą a ramą, czy w dwóch, a więc również między ramą a ścianą.
W pierwszym przypadku świetnie sprawdzi się silikon bezbarwny, który po naniesieniu nie będzie się rzucać w oczy. Silikon nadaje się też do uszczelniania okien przy parapecie (w miejscu, gdzie łączy się on z ramą okienną). Równie dobrze z uszczelnianiem okien poradzi sobie klej montażowy, który "współpracuje" z różnymi materiałami. Jeśli na przykład nie wiecie, jak uszczelnić plastikowe okna, wykorzystajcie klej, który nadaje się też m.in. do metalu, plastiku i szkła.
Mamy dla was świetny klej uszczelniający:
Żeby uszczelnić punkt styku ramy okiennej i ściany, użyjcie pianki poliuretanowej. Co ciekawe pianka poliuretanowa sprawdza się nie tylko jako termoizolator, gdyż może również zredukować poziom hałasu dochodzącego z otoczenia waszego domu. Ponieważ pianki poliuretanowe są odporne na działanie ujemnych temperatur, możecie je też wykorzystać do uszczelniania okien z zewnątrz.
Polecamy zwłaszcza ten środek do uszczelniania okien:
Pianką poliuretanową zrobicie warstwę o grubości od 0,6 do 4 cm – możecie być więc pewni, że ten środek idealnie wypełni ubytki w konstrukcji waszych okien. Nie wypełniajcie nią jednak szczeliny od razu w całości! Powód? W miarę zasychania pianka poliuretanowa się rozpręża, zwiększając swoją objętość.
Każdy preparat do uszczelniania okien najbardziej precyzyjnie naniesiecie wyciskaczem ręcznym – niezależnie od tego, czy jest to silikon, klej montażowy czy pianka poliuretanowa. W sklepach znajdziecie też wyciskacze akumulatorowe, ale te urządzenia kosztują nawet ponad tysiąc złotych, a mając taką sumę można w zasadzie myśleć o wymianie chociaż części okien.
Ten wyciskacz do mas uszczelniających pomoże wam w naprawianiu okien:
Wymiana i wybór uszczelki do okien
Jeśli uszczelki w waszych oknach straciły elastyczność i odpadają, trzeba je wymienić na nowe. Na szczęście to nic trudnego. Sparciałe uszczelki okienne najprawdopodobniej usuniecie gołą ręką, ewentualnie zwykłym nożykiem lub skrobakiem. Następnie oczyśćcie powierzchnię, która znajdowała się pod nimi – do tego nada się praktycznie każdy detergent, a także spirytus.
Po tych zabiegach możecie przejść do naklejania nowej uszczelki, która powinna się znaleźć między ościeżnicą i wnętrzem ramy okiennej. Jeśli przykleicie uszczelkę na zewnątrz ramy okiennej, to na wewnętrznej stronie okna będzie zbierać się wilgoć. Poza tym gdy źle obliczyliście długość uszczelki okiennej, po prostu ją czymś przytnijcie. Przy zakładaniu nowej uszczelki do okien zawsze lepiej zostawić sobie większą rezerwę niż pomylić się w drugą stronę.
Szukacie dobrej uszczelki okiennej? Wypróbujcie ten produkt:
Wybierając uszczelkę do okien sugerujcie się jej rozmiarem i kształtem – żeby pasowała idealnie, powinna być taka sama, jak poprzednia. Dobra uszczelka okienna powinna być wytrzymała, elastyczna i odporna na działanie temperatur (zwłaszcza niskich). Dlatego do izolowania okien nie polecamy uszczelek silikonowych, które łatwo się rozciągają, oraz uszczelek z PVC, które kurczą się pod wpływem zimna i szybko się niszczą. Najlepsze są uszczelki okienne poliuretanowe, a także te wykonane z gumy EPDM.
Zobacz także:
- Termowentylatory - przegląd rynku(http://gadzetomania.pl/59860,termowentylatory-przeglad-rynku)
- Pokojowe grzejniki olejowe(http://gadzetomania.pl/59862,pokojowe-grzejniki-olejowe)