Jak wygląda dysk twardy od środka? Zobacz wideo

Jak wygląda dysk twardy od środka? Zobacz wideo

Prawie jak gramofon (Fot. Flickr/flickrsven/Lic. CC by)
Prawie jak gramofon (Fot. Flickr/flickrsven/Lic. CC by)
Łukasz Michalik
09.06.2011 09:21

Tym razem coś z serii „nie rób tego w domu”. Czy zastanawiałeś się, w jaki sposób Twój komputer zapisuje dane? Zobacz, jak działa dysk twardy.

Tym razem coś z serii „nie rób tego w domu”. Czy zastanawiałeś się, w jaki sposób Twój komputer zapisuje dane? Zobacz, jak działa dysk twardy.

Zapewne wielu z Was zna teoretyczny opis dotyczący tego, w jaki sposób komputery zapisują dane na dyskach twardych. Mimo tego rzadko mamy okazję zobaczyć, jak wygląda ten proces.

Największą i najbardziej charakterystyczną częścią dysku są talerze, podzielone na ścieżki i sektory. Dane są na nich zapisywane za pomocą mikroskopijnych, namagnesowanych punktów.

Odczyt i zapis następuje dzięki głowicom – elektromagnesom umieszczonym na ruchomym ramieniu, które przekształcają impulsy elektryczne w zapis magnetyczny. Do każdego talerza przypisane są dwie głowice, zapisujące dane na na obu jego stronach.

Na YouTube pojawiło się wideo, które w efektowny sposób prezentuje ten proces:

Hard drive teardown

W stanie spoczynku głowica znajduje się na tzw. ścieżce parkującej dysku. W momencie gdy talerz zaczyna się obracać, wytwarza poduszkę powietrzną, unoszącą głowicę nad jego powierzchnią. Odległość dzieląca wówczas głowicę od powierzchni talerza wynosi ok. 1 mikrometra – to 20 razy mniej niż grubość ludzkiego włosa.

Dyski twarde są zamknięte w hermetycznych obudowach. Wynika to z faktu, że najdrobniejsze nawet zanieczyszczenia czy różnego rodzaju pyłki unoszące się w powietrzu mogą zakłócać ich pracę.

Znaczenie sterylnej czystości dla poprawnej pracy dysku zostało dobrze pokazane podczas jednego z testów. Rozhermetyzowanie obudowy zaowocowało szybkim wzrostem ilości sektorów o czasie dostępu powyżej 150 ms. Jest to ostatnie stadium przed powstaniem bad sectora.

Aby dysk twardy działał poprawnie, niezbędne jest również precyzyjne pozycjonowanie głowicy. W starych dyskach wykorzystywano do tego mechanizm Dedicated Servo - głowica jakiś czas ustalała swoją pozycję za pomocą specjalnej ścieżki sterującej.

Nowsze urządzenia wykorzystują Embedded Servo - dane pozycjonujące zapisane na każdej ze ścieżek, co umożliwia szybszą pracę dysku.

Jak działa dysk twardy.

Dyski twarde ze względu na solidne obudowy są zazwyczaj dość dobrze zabezpieczone przed urazami mechanicznymi. Awaria może nastąpić m.in. z powodu działania pola magnetycznego.

Rozkręcanie dysków w domowych warunkach nie jest dobrym pomysłem. Jeśli jednak już to zrobiłeś, przekonaj się, do czego można to wykorzystać:

Szlifierka z dysku twardego / Grinding machine made of HDD

Jeśli zainteresował Cię mechanizm HDD, możesz również sprawdzić, jak zmieniały się ceny dysków twardych w ciągu ostatnich trzydziestu lat.

Źródło: Wykop

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)